Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Czy faktura VAT musi posiadać datę wystawienia i datę sprzedaży?

bussines (56)

Faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji sprzedaży towaru i/lub usługi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, faktura musi posiadać niezbędne elementy danych, aby mogła zostać uznana za prawidłową i rzetelną. Na wystawianej przez przedsiębiorców fakturze VAT musza przede wszystkim znaleźć się dwa obowiązkowe elementy, takie jak: data wystawienia i data sprzedaży. Jednakże istnieją wyjątki od tej reguły.

W obecnie obowiązujących przepisach prawa opatrzenie faktury datami wygląda następująco:

  1. Gdy faktury mają dwa różne terminy przy dacie wystawienia i sprzedaży to dana faktura musi zawierać obowiązkowo obie daty: sprzedaży i wystawienia – tu nie ma wyjątków.
  2. Jeżeli jednak czynności te zostały wykonane w jednym dniu to faktura VAT może być opatrzona jedną, wspólną dla nich obu datą.

 

 

Natomiast w przypadku powstania obowiązku podatkowego to momentem obowiązkowego zaksięgowania faktury w KPiR jest data wydania towaru lub wykonania usługi. W związku z czym przychód powstaje w:

  • dacie sprzedaży,
  • dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności – o ile zdarzenia te wystąpiły przed sprzedażą.

 

Kiedy wystawić fakturę?

W obecnie obowiązujących przepisach od 1 stycznia 2014 roku przedsiębiorca powinien wystawić fakturę nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, ale jednocześnie nie wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem tych czynności. Oznacza to, że wystawienie danej faktury wcześniej lub później niż w określonym terminie jest wadliwe – grozi to konsekwencjami karnymi (np. kara grzywny).

 

Jak było wcześniej?

Jeszcze do roku 2014 obowiązywały zupełnie inne przepisy, w których to przedsiębiorca zobowiązanych był wystawić fakturę nie później niż 7 dnia od dnia wykonania usługi lub wydania towaru.

 

Jeżeli dla nowych przedsiębiorców temat wystawiania faktur w prawidłowy sposób jest trudnym aspektem, mogą oni wykorzystać wszelkie programy do fakturowania online. Specjalnie programy czy aplikacje pomogą im automatycznie wygenerować faktury w odpowiedni sposób – prawidłowo ponumerowane i datowane dokumenty. Programy same narzucą też poprawność wystawienia takiej faktury, w związku z czym dany przedsiębiorca będzie miał pewność, że wystawił fakturę w prawidłowy sposób – faktura posiada niezbędne dane, które wymagają przepisy prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *