Faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji sprzedaży towaru i/lub usługi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, faktura musi posiadać niezbędne elementy danych, aby mogła zostać uznana za prawidłową i rzetelną. Na wystawianej przez przedsiębiorców fakturze VAT musza przede wszystkim znaleźć się dwa obowiązkowe elementy, takie jak: data wystawienia i data sprzedaży. Jednakże istnieją wyjątki od tej reguły.
W obecnie obowiązujących przepisach prawa opatrzenie faktury datami wygląda następująco:
- Gdy faktury mają dwa różne terminy przy dacie wystawienia i sprzedaży to dana faktura musi zawierać obowiązkowo obie daty: sprzedaży i wystawienia – tu nie ma wyjątków.
- Jeżeli jednak czynności te zostały wykonane w jednym dniu to faktura VAT może być opatrzona jedną, wspólną dla nich obu datą.
Natomiast w przypadku powstania obowiązku podatkowego to momentem obowiązkowego zaksięgowania faktury w KPiR jest data wydania towaru lub wykonania usługi. W związku z czym przychód powstaje w:
- dacie sprzedaży,
- dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności – o ile zdarzenia te wystąpiły przed sprzedażą.
Kiedy wystawić fakturę?
W obecnie obowiązujących przepisach od 1 stycznia 2014 roku przedsiębiorca powinien wystawić fakturę nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, ale jednocześnie nie wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem tych czynności. Oznacza to, że wystawienie danej faktury wcześniej lub później niż w określonym terminie jest wadliwe – grozi to konsekwencjami karnymi (np. kara grzywny).
Jak było wcześniej?
Jeszcze do roku 2014 obowiązywały zupełnie inne przepisy, w których to przedsiębiorca zobowiązanych był wystawić fakturę nie później niż 7 dnia od dnia wykonania usługi lub wydania towaru.
Jeżeli dla nowych przedsiębiorców temat wystawiania faktur w prawidłowy sposób jest trudnym aspektem, mogą oni wykorzystać wszelkie programy do fakturowania online. Specjalnie programy czy aplikacje pomogą im automatycznie wygenerować faktury w odpowiedni sposób – prawidłowo ponumerowane i datowane dokumenty. Programy same narzucą też poprawność wystawienia takiej faktury, w związku z czym dany przedsiębiorca będzie miał pewność, że wystawił fakturę w prawidłowy sposób – faktura posiada niezbędne dane, które wymagają przepisy prawa.