Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Czy trzeba podpisywać faktury?

bussines (14)

W obecnych czasach wiele dokumentów wystawianych jest za pomocą komputera i przy pomocy wszelkich programów do fakturowania, księgowości itp. – tutaj rodzi się główne pytanie od przedsiębiorców: czy należy podpisywać faktury papierowe, jak i elektroniczne?

W obecnie obowiązujących przepisach prawa w Polsce został zniesiony obowiązek własnoręcznego parafowania faktury. Wszystko za sprawą wejścia Polski do Unii Europejskiej.

 

Faktura jest dokumentem, ktory potwierdza dokonanie transakcji i skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. Dlatego też musi zawierać obowiązkowe elementy, takie jak: dane firmy, dane klienta, informacje o produkcie i transakcji itp. – wszelkie informacje na ten temat znajdują się w przepisach prawa.

Jednakże to co najważniejsze, to od 2004 roku nie ma już obowiązku podpisywania faktur ale oprócz faktury RR (dokumentującej nabycie towaru od rolnika ryczałtowego), ponieważ na tym dokumencie obowiązkowo muszą znaleźć się podpisy obu stron nadal. Wcześniej przedsiębiorcy byli zmuszeni do podpisywania wszelkich faktur i na dodatek musieli wystawiać jeszcze pieczątki. Dzisiaj już nikt nie pamięta tych czasów. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca ma zakaz podpisywania faktur, może je oczywiście podpisywać – ponoć dodanie parafki nadaje dokumentowi prestiżu.

 

Z dniem zniesienia obowiązków podpisów i pieczątek, stało się modne fakturowanie online. Wszystko jest szybsze, sprawniejsze i nie trzeba nawet posiadać certyfikowanych podpisów elektronicznych.  Dla dużych firm jest to bardzo przydatne rozwiązanie, ponieważ dzięki takim narzędziom mogą zaoszczędzić swój czas i skupić się na ważniejszych sprawach w firmie. Jednakże rozwiązanie to jest także idealne dla małych jak i średnich firm. Przedsiębiorcy którzy dopiero raczkują w temacie biznesu, ponieważ dopiero założyli swoją działalność też mogą dzięki programom do fakturowania ułatwić sobie swoją pracę z biurokracją, i przede wszystkim przyśpieszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *