Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co zrobić przy zmianie nazwy spółki z o.o. ?

W momencie, gdy dany przedsiębiorca chce zmienić nazwę swojej spółki z o.o, zastanawia się nad tym, jakie czynności powinien wykonać, aby zmienić daną nazwę firmy. Podpowiadamy kolejne kroki wykonywania.

W przypadku, gdy ma nastąpić tylko zmiana nazwy spółki z o.o (bez zmiany NIP-u, czy REGON-u) należy wykonać podstawowe kroki związane z umową spółki.

  • Przy zmianie nazwy spółki z o.o musi priorytetowo nastąpić zmiana umowy spółki – według art. 157 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych.

Oznacza to, że musi nastąpić uchwała, która pozwoli zmienić umowę. Jednakże uchwała może być nadana tylko przez notariusza.

  • Przy zmianie umowy należy zgłosić ten fakt do KRS. Musi nastąpić rejestracja zmiany umowy poprzez złożenie odpowiedniego formularza KRS-Z3 w ciągu 7 dni (licząc termin od dnia podjęcia uchwały). W danym formularzu powinna być wypełniona część C.1 z uzupełnieniem pola z nową nazwą spółki oraz C.5.

Dodatkowo z formularzem należy złożyć jeszcze inne niezbędne dokumenty, takie jak: wypis z aktu notarialnego obejmujący protokół ze zgromadzenia wspólników, poświadczoną przez zarząd kopię uchwały w sprawie zmiany umowy spółki, jednolity tekst umowy spółki i wszelkie dowody opłat (dowód wpłaty opłaty sądowej (250 zł), dowód wpłaty opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł)).

  • Możliwe jest również to, że przedsiębiorca będzie miał obowiązek złożenia jeszcze jednego formularza KRS-ZM związanego z faktem ujawnienia pierwszej zmiany danych spółki.

 

  • Dodatkowo może zaistnieć obowiązek złożenia druku NIP-8 do Urzędu Skarbowego, jeżeli dana spółka będzie chciała posługiwać się w przyszłości nazwą skróconą. Ta zmiana trafi również bezpośrednio do bazy ZUS-u, a więc nie ma potrzeby zgłaszania tego. Zgłoszenie NIP-8 należy dokonać w terminie 21 dni od rejestracji zmiany w KRS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *