Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co zawiera ewidencja VAT?

Każdy przedsiębiorca powinien chociaż w minimalnym stopniu wiedzieć co powinna zawierać jego ewidencja VAT. Niekiedy przedsiębiorcy ratują się programami online, które wykonują te czynności praktycznie za nich, jednakże nie zwalnia ich to z obowiązku posiadania wiedzy na temat tego, jakie elementy danych musi zawierać. Dzięki temu będą mogli kontrolować prawidłowość prowadzenia ewidencji.

Podatnicy prowadzący ewidencję VAT są zobowiązani do jej czytelnego prowadzenia, zawierając w niej dane, które będą następnie niezbędne do sporządzenia na ich podstawie deklaracji podatkowych.

W związku z powyższym bardzo ważne jest ujmowanie w ewidencji sprzedaży i zakupów VAT podstawowych danych, które ułatwią następnie tworzenie deklaracji podatkowych na ich podstawie. Między innymi w ewidencji VAT musi być ujęty numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT.

Ewidencja sprzedaży i zakupu musi zawierać wszystkie dokonane przez podatnika czynności podlegające opodatkowaniu jak i dane dotyczące podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Oznacza to, iż w ewidencji musi być ujęta całość sprzedaży opodatkowanej oraz wartość netto zakupów i wynikające z nich kwoty podatku naliczonego.

Według przepisów prawa, a dokładnie wg art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, ewidencja powinna zawierać :

  • dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,
  • wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego,
  • kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego,
  • kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także
  • inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *