Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co to jest wpis CEIDG?

Wpis do CEIDG jest bardzo ważną sprawą dla nowych przedsiębiorców, dlatego warto wiedzieć, co oznacza jego pojęcie oraz jak można go złożyć – o tym powiemy w kolejnym artykule.

Wniosek CEIDG – dokument (wniosek), który wypełnia osoba fizyczna, która zakłada swoją działalność gospodarczą i która prosi o wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek składany jest w dowolnej gminie.

Każda osoba fizyczna, która ma zamiar założyć własną działalność gospodarczą powinna złożyć odpowiedni wniosek do CEIDG, a więc do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Oprócz ww. wniosku do CEIDG musi również złożyć oświadczenie o braku orzeczonych – wobec osoby, której wpis dotyczy – zakazów, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.Tym samym wniosek ten będzie jednoczesnym zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.

Dodatkowo należy wspomnieć, iż ww. osoba składająca wniosek do CEIDG może podać w nim późniejszą datę założenia działalności niż dzień, w którym go składa, np. może podać datę jako 30 dni później. Będzie to dla niej ogromny plus, jeżeli jednak będzie jednak chciała zrezygnować z otwierania działalności – będzie chciała zlikwidować firmę.

Należy jednak pamiętać, iż wpisywana data nie może być wcześniejsza niż dzień, w którym zostaje złożony dany wniosek!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *