Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co to jest zeznanie podatkowe?

the-record-books-1903205_640

Zeznanie podatkowe musi składać każdy podatnik, który osiągnął w roku poprzednim jakiś przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.  Co to jest zeznanie podatkowe?

 

Jak już wspomniano powyżej, zeznanie podatkowe musi być składane przez prawie każdego podatnika, wyjątkiem są tylko Ci podatnicy, którzy nie uzyskali żadnego przychodu, który mógłbyć opodatkowany podatkiem dochodowy od osób fizycznych.

Mówiąc w skrócie, zeznanie podatkowe to po prostu dokument, który składany jest w celu przedstawienia dochodu, jaki uzyskało się w roku poprzednim. Dokument musi być złożony do urzędu skarbowego na odpowiednim formularzu. Pojęcie zeznania podatkowego jest utożsamiane także z pojęciem: deklaracja podatkowa, deklaracja roczna, formularz PIT, deklaracja roczna PIT itp.

W ww. dokumencie między innymi ujęte są przychody, wydatki uzyskania przychodu i dochód. Gdy obliczenia zostaną prawidłowo wykonane, na odpowiednim formularzu, należy dokument ten złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania. Jeżeli z dokumentu (a więc obliczeń) wynika, że podatnik zobowiązany jest do wpłacenia podatku, musi opłacić go przy składaniu danego zeznania podatkowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *