Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co można rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT?

time-1542181_640

Osoby, które są zatrudnione w firmach (są ich pracownikami) lub są właścicielami własnych firm, zobowiązani są do składania corocznych deklaracji PIT. Jednakże podatnicy Ci mają prawo do odliczeń lub ulg, jakie im przysługują. Co można odliczyć? Jakie istnieją ulgi?

Istnieje parę ulg z których podatnicy mogą skorzystać. Między innymi są to:

  • Ulga prorodzinna (skorzystać mogą z niej podatnicy, którzy spełnią pewne wymogi wynikające z przepisów prawa oraz którzy rozliczają się na PIT-37 oraz PIT-36. W celu uzyskania ulgi należy wypełnić druk PIT/O.)
  • Ulga rehabilitacyjna (ulgę rozlicza się w zeznaniu rocznym PIT-37 lub PIT-36.)
  • Ulga na internet (z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczających się na PIT-37 lub PIT-36. Wykazuje się ją w załączniku PIT/O.)
  • Ulga z tytułu oszczędzania na IKZE (odliczenie dokonuje się w PIT-37, PIT-36 oraz PIT-36L. Wówczas należy wypełnić druk PIT/O.)

Istnieją również pozycje możliwe do odliczenia przez wybranego podatnika:

  • Odliczenie składek zdrowotnych, które zostały opłacone w danym roku podatkowym (podlegają odliczeniu w składanym zeznaniu rocznym, tj. PIT-37, PIT-28, PIT-36, PIT-36L.)
  • Odliczenie darowizny (odliczeń może dokonać podatnik składający PIT-37 lub PIT-36 w załączniku PIT/O.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *