Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Czy każdy musi złożyć zeznanie podatkowe?

pencil-1692531_640

Podatnik, który zarabiał w roku poprzednim bardzo mało, czy jest zmuszony do złożenia zeznania podatkowego? Kto musi składać deklarację roczną? Kto nie musi jej składać?

Każdy podatnik, który uzyskał w roku poprzednim jakiekolwiek przychody, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jest zmuszony do składania ww. zeznania podatkowego. Nawet jeżeli zarabiał bardzo mało (mniej niż kwota wolna).

Kto musi złożyć zeznanie?

Jak wyżej wspomniano, nawet podatnik, który mało zarabiał, czyli uzyskał mniej niż wartość tzw. kwoty wolnej od podatku – czyli mniej niż 3091 r. (dane na 2016 r.) – i tak musi złożyć deklarację. W takim przypadku podatek wyniesie zero złotych, niemniej może zdarzyć się tak, że w wyniku rozliczenia płatnik pobierał zaliczki na podatek od pierwszej zarobionej złotówki i podatnik otrzyma zwrot podatku.

Jeżeli podatnik uzyskiwał przychody opodatkowane oraz zwolnione z opodatkowania lub niepodlegające w ogóle podatkowi – w zeznaniu rocznym deklaruje on wyłącznie przychody opodatkowane, niezwolnione; przychodów zwolnionych oraz nieopodatkowanych w deklarację taką nie wpisuje.

Gdy podatnik uzyskuje przychody z zagranicy i w Polsce nie uzyskuje innych przychodów, to deklarację wypełni tylko, jeśli umowa międzynarodowa nakazuje mu zastosować do jego przychodów metodę proporcjonalnego odliczenia.

Jeżeli natomiast podatnik oprócz przychodów zagranicznych – osiąga również w kraju przychody podlegające opodatkowaniu – to musi obowiązkowo złożyć deklarację. W deklaracji tej musi wykazać przychody zagraniczne – niezależnie od tego, czy środki z zagranicy są zwolnione (zagraniczne przychody mogą wpływać na stawkę podatku stosowaną do przychodów uzyskanych w kraju), czy podlegają metodzie proporcjonalnego odliczenia (będą rozliczane na terytorium Polski, z prawem odliczania podatku zapłaconego za granicą).

Gdy to nie rezydent uzyskuje w Polsce przychody, to złoży on deklarację z tytułu przychodów uzyskiwanych na terytorium kraju, chyba że podatek w jego przypadku pobierany jest ryczałtowo przez płatnika.

Kto nie musi składać zeznania?

Wyjątkiem są tylko Ci podatnicy, którzy nie uzyskali ani grosza przychodu. Ci podatnicy nie są zmuszeni do składania zeznań, ponieważ nie uzyskali żadnego przychodu, na podstawie którego mogliby wyliczyć podatek.

Dodatkowo należy wspomnieć, że zeznań nie składają także podatnicy, którzy w latach poprzednich uzyskiwali przychód, a w tym roku nie mieli żadnego przychodu. Nie zobowiązuje ich to do niczego w tym roku.

Jeżeli podatnik uzyskiwał jedynie kwoty zwolnione z opodatkowania – deklaracji nie składa.

Jeżeli podatnik nie uzyskiwał przychodów na terytorium kraju (a więc uzyskał je za granicą kraju) a umowa międzynarodowa wskazywała na metodę zwolnienia z progresją – podatnik deklaracji nie składa (cała kwota jest bowiem zwolniona z opodatkowania).

Dodatkowo podatnik, który w danym roku uzyskał stratę – nie jest zobowiązany, ale powinien także złożyć zeznanie podatkowe. Dlaczego? Ponieważ przymus nałożony przez przepisy prawa dotyczy podatników, którzy uzyskali jakieś przychody w danym roku. Natomiast Ci podatnicy, którzy uzyskali tylko stratę, mają uprawnienie do wykazania kosztów uzyskania lub straty z lat poprzednich. Taki wykaz będzie potrzebnym elementem w kolejnych latach, gdy podatnik będzie chciał odliczać swoją stratę w latach kolejnych od swojego uzyskanego dochodu – może odliczyć nie więcej niż 50% straty rocznie, przez 5 lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *