Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jakie są stawki 0% VAT ?

Wyróżniamy różne stawki VAT, między innymi występuje stawka 0%, ale rozróżniamy w tym wypadku jeszcze dwa jej rodzaje. Każdy rodzaj stawki 0% trafia do innych pozycji na deklaracjach, np. deklaracji VAT-7.

Wyróżniamy zwykłą stawkę 0%, która dotyczy dostawy towarów i świadczenia usług, ale tylko na terytorium kraju – więcej informacji znajduje się w ustawie o VAT.

Kwota ze stawką 0% trafia na deklaracje VAT-7 do pola 3, a więc „Dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane 0%”. Dodatkowo występuje jeszcze pole 3a., które dotyczy dostawy towarów, o której mowa w art. 129 ustawy.

Dodatkowo wyróżniamy jeszcze stawkę 0% WDT i 0% EXP. Pierwsza stawka dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na terenie UE. Oznacza to, iż stosowana jest w sytuacji, gdy dokonywana jest sprzedaż towarów na terenie obszaru UE. Sprzedawca w tym wypadku nie płaci podatku należnego VAT. Natomiast stawka 0% EXP dotyczy eksportu towarów poza krajami UE. Co oznacza, iż sprzedaż odbywa się poza granicami kraju i UE. Sprzedawca w tym wypadku nie płaci podatku należnego.

Kwota ze stawki 0% WDT trafia na deklaracje VAT-7 do pola 7, a więc „Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów”. Natomiast stawka 0% EXP trafia na deklarację VAT-7 do pola 8, a więc „Eksport towarów”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *