Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co to jest deklaracja PIT-16 i 16A?

Każdy podatnik zobowiązany jest do rozliczenia PIT z Urzędem Skarbowym, jeżeli prowadzi księgowość w swojej firmie na wybranych zasadach (np. KPiR, KH, karta podatkowa etc.) i uzyskuje jakieś dochody.

Podatnicy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej zmuszeni są do składania deklaracji PIT 16A. Jednakże podatnik, który rozlicza się w ten sposób po raz pierwszy zobowiązany jest do złożenia nie tylko PIT-16A, ale również PIT-16 w ciągu jednego roku.

PIT 16 musi trafić do Urzędu Skarbowego na początku roku, a więc do 20 stycznia. Deklaracja składana jest tylko raz – na początku, gdy podatnik dopiero decyduje się po raz pierwszy na rozliczanie się w formie karty podatkowej. W następnych latach nie musi składać ponownie deklaracji, ponieważ wybór formy podatkowej pozostanie już zanotowany przez Urząd Skarbowy i nie ma potrzeby ponownego składania dokumentu. W przypadku, gdy podatnik będzie rezygnował z rozliczenia się wg. karty podatkowej (ponieważ zlikwidował swoją działalność do 20 stycznia danego roku) nie będzie do tego zmuszony.

Natomiast PIT 16-A składa się z tytułu rozliczenia składki zdrowotnej do 31 stycznia. Do złożenia deklaracji zobowiązany jest nawet podatnik, który nie chce i nie odlicza ww. składek. Każdy podatnik jest zobowiązany do złożenia danej deklaracji na koniec roku. Do deklaracji nie załącza się żadnych załączników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *