Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Kiedy złożyć deklarację VAT-8, a kiedy VAT-9M?

Obowiązek składania deklaracji VAT-8 oraz VAT-9M spoczywa na podatnikach niebędącymi podatnikami VAT czynnymi, jednakże w zależności od tego czy wystąpiło u nich nabycie, import, czy dostawa wewnątrzwspólnotowa, będą zmuszeni do składania odpowiednich deklaracji.

Obowiązek składania deklaracji VAT-8 spoczywa podatnikach, u których występuje opodatkowanie nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz importu usług, dostawy, dla których podatnikiem jest nabywca.

Natomiast obowiązek składania deklaracji VAT-9M spoczywa na podatnikach, u których nie wystąpiło nabycie wewnątrzwspólnotowe, ale import usług, bądź dostawa, dla których podatnikiem jest nabywca.

 

Co łączy ww. podatników? Oby dwa rodzaje podatników nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, co oznacza, że nie składają deklaracji VAT 7, VAT-7K, czy VAT-7D. Podatnicy Ci muszą jednak rozliczyć się z podatku swoich dokonanych transakcji w określonych przypadkach.

Wzory wyżej wymienionych deklaracji można znaleźć w przepisach rozporządzenia ministra finansów z 18 marca 2013 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług – dalej r.w.d.p.t.u.

Przykład

Lekarz chirurg nabył w innym państwie UE specjalistyczne wyposażenie o wartości przekraczającej (jednorazowo) 50.000 zł. Powinien złożyć deklaracje VAT-8 i ujawnić w niej dokonane transakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *