Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Kto składa deklarację PIT-39?

Deklaracja PIT-39 wiąże się z przychodem uzyskanym z tytułu nieruchomości. Kidy wystawiamy deklarację i kogo dokładnie ona dotyczy?

Kto składać deklarację PIT-39?

Deklarację PIT-39 składają przede wszystkim podatnicy, którzy zobowiązani są do rozliczenia przychodu uzyskanego z tytułu zbycia prywatnej nieruchomości i realizacji prywatnie praw związanych z nieruchomościami.

Obowiązek ten spoczywa na podatnikach, którzy sprzedali, np. w roku poprzednim nieruchomość, wybudowaną lub kupioną i w związku z tym muszą oddać fiskusowi 19%. Dotyczy to nie tylko podatników u których wystąpiła dana sytuacja rok wcześniej, ale wszystkich podatników, którzy dokonali takiej transakcji w ciągu 5 lat wstecz lub w okresie bieżącym od daty zakupienia danej nieruchomości.

W związku z powyższym sprzedawca, który pozbywa się nieruchomości (np. mieszkania) przed upływem 5 lat od kiedy je kupił (lub wybudował) musi rozliczyć się z fiskusem. Jednakże podatnik, który przeznaczy uzyskane pieniądze ze sprzedaży nieruchomości na zakup kolejnej nieruchomości (np. pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczy na zakup nowego mieszkania) lub remontu, czy spłaty kredytu hipotetycznego – nie musi rozliczać się z fiskusem, a więc może uniknąć tego obowiązku.

Należy jednak podkreślić ważną rzecz odnośnie liczenia dnia rozpoczęcia 5 lat. Dzień rozpoczęcia to ostatni dzień roku, w którym została nabyta dana nieruchomość. Od tego dnia liczony jest bieg 5 lat.

W przypadku prowadzącego działalność, przychód ze sprzedaży nieruchomości może być rozliczany w sposób szczególny i co do zasady nie musi znaleźć się na PIT-39.  Jeżeli dany podatnik sprzedaje nieruchomości zaliczone do majątku z działalności gospodarczej – taka sprzedaż dotyczy majątku firmowego i wymaga rozliczenia go w ramach przychodów z tej działalności.

Od czego należy zapłacić podatek od sprzedaży?

Podatnik musi zapłacić podatek od sprzedaży, o którym wspomniano już wyżej od:

  • nieruchomości, jej części lub udziału w niej,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów.
Kiedy składać deklarację?

Deklarację należy składać na koniec roku – nie składa się jej w trakcie roku. Co oznacza, że w przypadku, gdy zbycie nieruchomości nastąpiło na początku roku lub w jego trakcie, to i tak należy złożyć deklarację dopiero na koniec roku. Tak więc, np. sprzedając nieruchomość w styczniu 2016 roku przychód ze sprzedaży należy wykazać na deklaracji

 

Przykład:

Osoba X nabyła nieruchomość w dniu 10.04.2012 r., a sprzedała ją 10.04.2017 r.

  • Oczywiście należy złożyć deklarację PIT-39.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *