Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co to jest bilans?

Bilans jest kojarzony przez wszystkich – przedsiębiorców, jak i indywidualnych ludzi. Jednakże nie każdy przedsiębiorca dokładnie wie, czym tak naprawdę jest bilans – w szczególności mogą tego nie wiedzieć nowi przedsiębiorcy.

Najczęściej bilans jest utożsamiany po prostu z wyrównaniem aktywów i pasywów firmy, musi się „równać” po obu stronach, ale przecież to nie wszystko.

Faktycznie w bilansie wykazywane są stany poszczególnych rodzajów aktywów i pasywów na dany dzień – kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy lub na ten dzień oraz na dzień kończący rok obrotowy bezpośrednio poprzedzający ten dzień bilansowy – w określonym przepisami prawa wyjątkowym przypadku.

Tak więc bilans to innymi słowy zestawienie aktywów i pasywów danego podmiotu (przedsiębiorstwa), który sporządzany jest na początku roku oraz jego końcu – otwierany jest bilans otwarcia oraz zamknięcia w pełnej księgowości. Bilans jest jedną z części składowych sprawozdania finansowego, które musi być składane przez przedsiębiorstwie (do sprawozdania finansowego składa się jeszcze RZiS oraz informację dodatkową).

Dzięki sporządzaniu bilansu można podejrzeć cały stan majątkowy przedsiębiorstwa, ponieważ wymienione są w nim wszystkie składniki majątkowe i źródła ich finansowania w określonym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *