Podatnik czynny VAT może korzystać z odliczenia podatku VAT. Jeżeli podatek naliczony (z faktur zakupowych) przewyższa podatek należny (z faktur sprzedażowych), to powstaje nadwyżka podatku – czy zostaje ona wypłacona podatnikowi?
Naliczona nadwyżka podatku z reguły przenoszona jest na poczet przyszłych okresów rozliczeniowych. To zastosowanie ma również odniesienie do kolejnych nadwyżek – jeżeli kolejne nadwyżki powstaną również w kolejnych okresach rozliczeniowych, to również będą one przeniesione na kolejne okresy.
Jednakże przedsiębiorca może również ubiegać się o dokonanie zwrotu nadwyżki podatku na jego rachunek bankowy. W terminie do:
- 60 dni od dnia złożenia deklaracji – w tym przypadku nie jest ważny rodzaj dokonywanych zakupów ani stawka stosowana przy sprzedaży usług i towarów,
- 180 dni od dnia złożenia wniosku – w przypadku, gdy w danym okresie występuje brak sprzedaży opodatkowanej, a ponoszone były wyłącznie koszty,
- 25 dni od złożenia wniosku – w sytuacji, gdy wszystkie faktury zostały opłacone.
Uwaga! Do wniosku powinien zostać załączony wniosek z prośbą o zastosowanie skróconego okresu oczekiwania na zwrot podatku. Jednakże należy podkreślić, iż od 2017 roku przepisy dotyczące zwrotu w przyśpieszonej formie zostały ograniczone i należy zapoznać się bardziej szczegółowo z przepisami i wyłączeniami odnośnie przyśpieszonego zwrotu podatku.