Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Zmiana formy opodatkowania w 2022 roku

Zmiana formy opodatkowania w 2022 roku

Nowy Ład wraz z nowym rokiem wniósł ze sobą ogrom zmian, dla wielu przedsiębiorców konieczna będzie zmiana formy opodatkowania. W 2022 roku przedsiębiorcy mają do wyboru trzy formy opodatkowania: podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy, a także ryczałt. Z dniem 1 stycznia 2022 roku z karty podatkowej mogą skorzystać jedynie ci podatnicy, którzy byli w ten sposób opodatkowani przed rokiem 2022. Do kiedy zatem można dokonać zmiany formy opodatkowania ?

Zmiany w składce zdrowotnej

Zmiany w składce zdrowotnej, które zostały wprowadzone Nowym Ładem spowodują, że większa część przedsiębiorców zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania. Składka zdrowotna do grudnia 2021 roku mogła być odliczana od podatku. Aby zdecydować się, jaką formę opodatkowania wybrać konieczne jest rozważenie kilku czynników m.in. z jakich ulg w ciągu roku chcemy korzystać, czy rozliczać będziemy się sami, czy może z małżonkiem, a także czy będziemy korzystać z kwoty wolnej od podatku.

Forma opodatkowania – terminy

Formę opodatkowania można zmienić tylko raz w roku, należy więc pamiętać o narzuconych terminach. Podatnicy, którzy będą chcieli zmienić formę opodatkowania na podatek liniowy, czy na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będą mieć czas do 20 dnia miesiąca, w którym po raz pierwszy osiągnęli w danym roku podatkowym przychód (lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód wystąpił w grudniu). Taka sama zasada obejmuje przedsiębiorców, którzy chcieliby przejść z podatku liniowego, czy ryczałtu na rozliczanie na zasadach ogólnych. Tym samym wskazana grupa przedsiębiorców, prowadzących działalność w 2021 r. – pod warunkiem, że w styczniu 2022 r. osiągną jakikolwiek przychód – będą mieć czas na zmiany jedynie do 20 lutego 2022 r.

W przypadku karty podatkowej termin już minął, oświadczenie o rezygnacji należało złożyć do 20 stycznia roku kalendarzowego.

Forma opodatkowania – jak ją zmienić ?

Aby dokonać zmiany formy opodatkowania, podatnik powinien wypełnić formularz CEIDG-1. Może to zrobić przez internet lub w urzędzie miasta czy gminy. Dotyczy to zmiany formy opodatkowania dla osób rozliczających się w ramach skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu ewidencjonowanego.

Źródła:

  1. https://www.podatki.gov.pl/media/9011/np_przewodnik_zmiana_wybranej_na_2022_rok_formy_opodatkowania_n.pdf (dostęp z dnia 03.02.2021).
  2. https://www.prawo.pl/podatki/zmiana-formy-opodatkowania-lekarzy-i-zawodow-medycznych-w-2022,512911.html (dostęp z dnia 03.02.2021).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *