Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Zaokrąglanie kwot na fakturach

Przedsiębiorcy z reguły nie wiedzą czy kwoty wykazane na fakturze mogą być zaokrąglane, a jeżeli tak to jak?

Na początek należy wspomnieć, iż kwoty podatku wykazywane są w złotówkach, natomiast jeżeli są one wyrażone w walucie obcej, to również wykazuje się je w złotówkach jednakże przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania.

„11. Kwoty podatku wykazuje się w złotych. Kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania…”

– art. 106e ust. 11 u.p.t.u.

Jeżeli chodzi o wykazywanie kwot na fakturze, to kwoty te zaokrąglane są do pełnych groszy. Jednakże końcówki poniżej 0,5 grosza są pomijane, a  końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.

…Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza.”

– art. 106e ust. 11 u.p.t.u.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *