Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

W jaką kolumnę zaksięgować odwrotne obciążenie?

Przedsiębiorcy wystawiający faktury z odwrotnym obciążeniem lub nabywcy otrzymujący dane faktury muszą zaksięgować odwrotne obciążenie w odpowiedniej kolumnie w księgowości w KPiR.

W związku z powyższym SPRZEDAWCA powinien zaksięgować fakturę „oo”, a więc odwrotne obciążenie w kolumnie 7 „Wartość sprzedanych towarów i usług” w KPiR. 

Dodatkowo wykazuje sprzedaż odwrotne obciążenie w rejestrze sprzedaży VAT w kwocie netto bez podatku VAT. Sprzedaż opodatkowana jest możliwa do odliczenia VAT i po to właśnie wykazujemy sprzedaż „oo” w rejestrze VAT.

Natomiast NABYWCA, który nabywa dane towary od sprzedawcy księguje swój zakup w KPiR zgodnie z przeznaczeniem nabytych towarów. Co oznacza, że jeżeli nabył towary handlowe, to wykazuje kwotę zakupu w kolumnie 10, a więc „Zakup towarów handlowych i materiałów”, jeżeli natomiast nabył towary na własne potrzeby, to wykazuje kwotę zakupu w kolumnie 13, a więc „Pozostałe wydatki”.

Dodatkowo nabywca zobowiązany jest do zapłaty VAT, co oznacza, iż będzie to stanowiło kwotę podatku należnego i naliczonego. Tak więc wykazuje zakup w rejestrze zakupu (tak jak każdy zakup) oraz w rejestrze sprzedaży (zakup odwrotne obciążenie, a więc kwota netto + VAT)

 

Podstawa prawna:
  • Art. 17 i art. 109 oraz załącznik nr 11 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *