Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy – celem urlopu jest stworzenie warunków, które umożliwią rodzicom bądź opiekunom sprawowanie osobistej opieki nad małym dzieckiem.

Do korzystanie z tego urlopu prawo przysługuje tylko osobom pracującym (zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn).

Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego i kto zatem ma do niego prawo ?

Osoba zatrudniona co najmniej przez 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy, nie może być dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego, kiedy dziecko ukończyło 6 roku życia, w przypadku dziecka niepełnosprawnego 18 roku życia.

Do 6-miesięcznego okresu zatrudnienia zaliczają się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia, nie mają na to wpływu:

  • wymiar czasu pracy,

  • tryb rozwiązania stosunku pracy,

  • długość przerw między okresami zatrudnienia.

Jeśli chodzi o prawo do urlopu to przysługuje, ono bez względu na rodzaj umowy o pracę i rodzaj pracodawcy czy też wymiar czasu pracy.

Z urlopu wychowawczego można skorzystać w maksymalnie 5 częściach, które nie muszą następować bezpośrednio po sobie.

Z urlopu może korzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Jeśli są pracownikami mogą wówczas korzystać z urlopu jednocześnie, należy jednak pamiętać, że wymiar urlopu się nie zwiększa.

 

Urlop wyłącznie na wniosek

Urlopu wychowawczego może udzielić pracodawca na pisemny wniosek pracownika, który trzeba złożyć na co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem okresu, przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca ma prawo i obowiązek, aby udzielić urlopu. Pismo o urlop pracownik może wycofać nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu za pomocą pisemnego oświadczenia w tej sprawie.

W momencie korzystania z urlopu wychowawczego następuje zawieszenie stosunku pracy. Ten okres jednak wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze i staż pracy. Dzięki korzystania z urlopu wychowawczego podlega się tzw. szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy. Pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć pracownikowi ani też rozwiązać z nim umowy o pracę na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu do dnia zakończenia tego urlopu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *