Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Urlop okolicznościowy, komu przysługuje i na ile czasu?

Urlop okolicznościowy jest udzielany pracownikowi danej firmy w momencie wystąpienia wydarzenia rodzinnego (własny ślub czy swojego dziecka) lub w momencie wydarzeń nagłych i nieprzewidzianych związanych ze śmiercią bliskich osób (zgon bliskiej osoby, narodzenie dziecka).

Oczywiście pracownik zobowiązany jest do udokumentowania zaistniałej sytuacji występującej w jego życiu oraz do poinformowania o nieobecności w miejscu pracy w danym terminie – jeżeli taka sytuacja była do przewidzenia. Jeżeli jednak było to wydarzenie nagłe i nie do przewidzenia przez pracownika (na przykład: śmierci osoby bliskiej) to pracownik musi jak najszybciej poinformować o tym swojego pracodawcę (na przykład: na drugi dzień, jeszcze przed godziną rozpoczęcia swojej codziennej pracy). Udokumentowanie powyższych wydarzeń powinno nastąpić z dniem kiedy pracownik zjawi się w pracy po danym urlopie. Jednakże, gdy uzyskanie dokumentu potwierdzającego dane wydarzenie jest niemożliwe do natychmiastowego uzyskania (ponieważ czas wydania dokumentu i oczekiwania przewyższa czas urlopu), pracodawca powinien zdawać sobie z tego sprawę i dać pracownikowi czas na odebranie dokumentów (np. z urzędu stanu cywilnego itd.).

Za dni wolne od pracy przy urlopie okolicznościowym przysługuje mu prawo do normalnego wynagrodzenia.

Zgodnie z § 15 rozporządzenia:

Urlop okolicznościowy może trwać 1 dzień w przypadku wydarzeń związanych ze swoimi bliskimi, na przykład: ślub dziecka czy zgon osoby bliskiej (takiej jak: siostry/brata, teściowej/teścia czy babci/dziadka)

Natomiast w przypadku wydarzenia, które odnosi się do samego pracownika, przysługują mu 2 dni urlopu, na przykład: własny ślub, narodziny dziecka lub zgonu bliskiej osoby (a więc: małżonka, dziecka, matki/ ojca czy ojczyma/macochy).

Kto może korzystać z urlopu?

Przy narodzinach dziecka oczywiście może korzystać z urlopu ojciec, jak i matka. Aczkolwiek najczęściej matki po porodzie biorą urlop macierzyński, a natomiast ojcowie korzystają z urlopu okolicznościowego.

Natomiast przy urlopie okolicznościowym odnoszącym się do ślubu, należy się ono mężczyźnie, AK i kobiecie, ale z zastrzeżeniem tylko do ślubu cywilnego, a nie do ślubu wyznaniowego, a więc odbywającego się zaraz po ślubie cywilnym.

Urlop okolicznościowy reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *