Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Rejestracja dla celów VAT

Przedsiębiorcy rozpoczynający swoją pierwszą przygodę z własną działalnością gospodarczą zawsze zastanawiają się, co muszą zrobić, aby zarejestrować się dla celów VAT.

Podmioty, które dopiero rozpoczynają swoją działalność nie muszą rejestrować się dla celów VAT, ponieważ na początku korzystają z przysługującego im zwolnienia z VAT. Jeżeli jednak chcieliby zrezygnować ze zwolnienia z VAT, to są już zobowiązani do złożenia odpowiedniego formularza do Urzędu Skarbowego, którym jest wniosek VAT-R.

Dodatkowo podatnicy, którzy przekroczą kwotę obrotu (która uprawnia ich do zwolnienia) lub podatnicy, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia (ze względu na rodzaj prowadzonej działalności) są również zmuszeni do złożenia formularza VAT-R – zarejestrowania się jako podatnicy czynni VAT.

W związku z powyższym ww. podmioty są zobowiązane do złożenia wniosku VAT-R do Urzędu Skarbowego. Według przepisów prawa (art. 96 ust. 1 ustawy o VAT) złożenie wniosku musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podsumowując wyżej wymienione kwestie, do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R nie są zmuszeni tylko podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT, którzy wykonują tylko czynności zwolnione z VAT oraz podatnicy, którzy korzystają z danego zwolnienia ze względu na to, iż nie przekroczyli wyznaczonego limitu obrotów lub ze względu na rodzaj działalności – rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1624). Należy jednak podkreślić, że przepisy prawa nie zakazują tym podatnikom składania wniosku, jeżeli chcą mogą dokonać zgłoszenia rejestracyjnego na VAT-R, co spowoduje zarejestrowanie danego podatnika, jako zwolnionego z VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *