Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Program do księgowości

Wybranie programu do księgowości to nie lada wyczyn. Wymaga odrobiny czasu w doborze najodpowiedniejszego ze wszystkich. Najpierw należy znaleźć program, który odpowiada naszym oczekiwaniom, przetestować go, a dopiero wtedy podejmować decyzję o wyborze. Na szczęście prawie każdy program księgowy można przetestować za darmo, trzeba więc korzystać z takich możliwości.

Przed wyborem jakiegokolwiek programu także uświadomić sobie, czego oczekujemy od danego programu. Programy księgowe nie tylko są stworzone stricte do księgowości, ale dodatkowo posiadają jeszcze inne funkcje, np. magazynowe, fakturowania, zamówień itd., z których można korzystać.

Programy księgowe zdecydowanie ułatwiają prace przy samodzielnym księgowaniu właściciela firmy, ale i wspomagają pracę samych księgowych, którzy prowadzą księgowość naszej firmy.

Jaki wybrać program do księgowości? Jaki program będzie odpowiedni dla Twojej firmy? 

Na początku trzeba zastanowić się nad tym, czego oczekuje się od danego programu do księgowości. Czy chcielibyśmy prowadzić w nim tylko księgowość, czy może coś jeszcze?

Jeżeli wiemy już do czego ma służyć nasz program, należy wyszukać firmy, które oferują programy zawierające nasze oczekiwania (np. pełną księgowość lub KPiR, ale w tym również fakturowanie, magazyn itp.).  Po wybraniu paru najlepszych programów można je wszystkie przetestować i wybrać najodpowiedniejszy dla nas i naszej firmy.

Oczywiście przy wyborze programów przydają się wszelkie polecenia znajomych czy rodziny, którzy używają danych programów księgowych. Jednakże nie warto od razu w niego inwestować, trzeba wpierw upewnić się, czy dany program również nam odpowiada. Ile ludzi, tyle opinii. Dlatego też należy korzystać z udostępnionych możliwości testowania za darmo, aby przekonać się na własnej skórze, co jest dla nas najlepsze. Opinie to jedno, ale nasze potrzeby to drugie.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu programu do księgowości?
 1. Czy program jest dostępny z każdego miejsca na ziemi, o każdej porze i z każdego urządzenia – tablet, komputer, smartphone itd.
 2. Czy program posiada funkcje, jakie są nam potrzebne, np. łączy w sobie zalety programów księgowych, ale także innych (magazynowych, fakturowych itd.)
 3. Czy firma robi kopię zapasową danych naszej firmy, aby w razie wystąpienia krytycznej sytuacji można wznowić swoje dane z kopii zapasowej
 4. Czy w programie może pracować więcej pracowników niż tylko jeden?
 5. Czy są robione w programie aktualizacje (za darmo czy odpłatnie?)
 6. Czy jest możliwość dodania funkcji na zamówienie?
 7. Czy program jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa?
 8. Czy można go dowolnie zmieniać pod własne potrzeby (np. zmieniać ustawienia, edytować szablony dokumentów, zmieniać nazwę firmy itp.)?
 9. Czy program posiada jakieś zabezpieczenia?
 10. Czy jest możliwy kontakt z pomocą techniczną (mail, telefon)?
 11. Czy firma posiada jakąś pomoc w formie pisemnej – FAQ, podręcznik użytkownika, wideo poradniki, portale społecznościowe itd. ?
 12. Czy program ma dobre opinie, rozbudowaną funkcjonalność, istnieje faktycznie na rynku, czy istnieje w Internecie (portale społecznościowe, blogi itd.)?
 13. i inne.

Po przewertowaniu takich aspektów, jak te powyżej można wywnioskować czy dany program (lub jaki program) wydaje się naprawdę solidny.

Firma nieposiadająca żadnego kontaktu do pomocy technicznej lub do samej siedziby firmy albo posiadająca złe opinie w Internecie, nieposiadająca aktualizacji oprogramownia itd. na pewno nie wywiera pozytywnego odbioru. Oczywiście można dany program przetestować z samej ciekawości, ale pozostanie w takiej firmie, jest ryzykowne. Przy wystąpieniu jakiegokolwiek programu w programie lub usunięciu dokumentów księgowych nie uzyskamy żadnej pomocy… i co dalej?

Dlatego tak ważne jest sprawdzenie firmy pod każdym możliwym kątem, a nie tylko pod kątem funkcjonalności. Na cały program składa się wiele czynników i trzeba je sprawdzić. Tak, aby można było spokojnie zarządzać swoją firmą bez obawy, że za chwilę zostaniemy z dużym problemem.


Księgowość internetowa jest bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnej formy księgowości. Zdecydowanie ułatwia pracę księgowości i innych obszarów, ale trzeba wybrać do tego odpowiedni program.

My możemy na pewno polecić sprawdzony program do księgowości Systim, który jednocześnie świetnie sprawdza się nie tylko w obsłudze księgowości, ale również w kwestiach fakturowania, obsłudze zamówień (w tym Allegro), magazynu itd. Warto podkreślić, że jest tu możliwość prowadzenia zarówno uproszczonej księgowości (KPiR), jak i pełnej (KH).

 

One thought on “Program do księgowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *