Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Kiedy można wystawić duplikat faktury?

ebooks

W niektórych sytuacjach możliwe jest wystawienie duplikatu faktury. Gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub po prostu zaginie, możliwe jest wystawienie do niej duplikatu.

To nabywca może zgłosić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie duplikatu. Dowiedzmy się jednak, czy jest to legalne?

Według przepisów prawa, a dokładniej wg art. 106l ustawy o VAT, możliwe jest wystawienie duplikatu faktury, jeżeli pierwotna faktura ulegnie zniszczeniu lub zaginie. Sprzedawca lub upoważniona przez niego inna osoba może wystawić fakturę ponownie – duplikat. Oby dwa dokumenty są równo traktowane.

Sprzedawca ma obowiązek wystawienia duplikatu faktury, jeżeli nabywca zgłosi się do niego z taką prośbą. Tak więc sprzedawca nie może wystawić faktury na własne potrzeby, a jedynie na wniosek prośby nabywcy.

Należy tutaj również podkreślić, że duplikat nie musi być wystawiony tylko do faktury pierwotnej, ale może być także wystawiony do faktury korygującej!

Jakie dane powinny znaleźć się na duplikacie faktury?

Przede wszystkim na duplikacie faktury musi znaleźć się dodatkowy elementy „Duplikat” wraz z datą jego wystawienia.

Reszta danych pozostaje niezmieniona, jest identyczna z fakturą pierwotną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *