Co zmieni się w uprawnieniach pracownika, jako ojca po urodzeniu dziecka? Pracownik na umowie o pracę powinien mieć prawo do urlopu ojcowskiego, urlopu okolicznościowego (z tytułu urodzenia się dziecka czy tzw. urlop tacierzyński).
W ramach ich przypomnienia, poniżej wyjaśniamy co dokładnie one oznaczają.
- Urlop tacierzyński – przysługuje ojcu dziecka, jeżeli matka zdecyduje się zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego. Ojciec dziecka ma prawo wykorzystać 6 tygodni, w przypadku urodzenia jednego dziecka.
- Urlop ojcowski – przydzielany niezależnie od urlopu macierzyńskiego matki. Ojcu będzie przysługiwał urlop ojcowski w wymiarze do dwóch tygodni niezależnie od liczby urodzonych dzieci, który będzie musiał być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Będzie można go wykorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach, z których żadna nie będzie mogła być krótsza niż tydzień. Urlop udzielany jest na pisemny wniosek ojca.
- Urlop okolicznościowy – przysługuje ojcu ze względu na urodzone dziecko (niezależnie od przysługującego mu urlopu wypoczynkowego) w postaci 2 dni wolnych.
- Dni wolne na opiekę – niezależnie od indywidualnego wymiaru urlopu wypoczynkowego i z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, ojciec otrzyma także 2 dni wolne w ciągu roku kalendarzowego na dziecko w wieku do 14 lat. Wystarczy złożyć wniosek u pracodawcy o udzielenie urlopu w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
- Wolne na opiekę nad chorym dzieckiem – ojciec (a także matka) może również otrzymać zwolnienie z pracy, aby sprawować osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Jeżeli nie ukończy ono jeszcze 14 lat, pracownik będzie miał prawo do 60 dni na opiekę w ciągu roku. Tylko 14 dni dostanie, jeśli dziecko będzie starsze i będzie nadal pozostawało we wspólnym gospodarstwie domowym z opiekunem.