Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Praca w dni świąteczne – niedziela i święta

Ogólnie rzecz biorą praca w święta jest zabroniona. Jednakże istnieją pewnie wyjątki od reguły.

Według ogólnej zasady i przepisów prawa – niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. Dodatkowo, jeżeli dane święto wypada w sobotę, pracodawca powinien pracownikowi oddać dzień wolny.

Jednakże wyjątkami od reguły, w której pracownicy nie pracują w niedziele i święta jest konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony zdrowia i życia ludzkiego, ochrony mienia, środowiska lub usunięcia awarii.  Dodatkowo wyjątkiem są też objęci ci pracownicy, którzy wykonują pracę wg ciągłego systemu czasu pracy, weekendowym lub przy pracy zmianowej oraz przy niezbędnych remontach, transporcie i w komunikacji, w straży pożarnej, przy pilnowaniu mienia oraz w rolnictwie i hodowli.

W związku z powyższym pracodawca nie może zmusić pracownika do pracy w niedziele i święta, jeżeli nie występują wyżej wymienione przesłanki o tym, iż pracownicy danej branży zaliczają się do wyjątków wg przepisów prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *