Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Nowa deklaracja JPK_V7 od 2020 roku – zobacz, co musisz wiedzieć

Księgowość elektroniczna prowadzona przez przedsiębiorstwa ulega ciągłym poprawkom i zmianom. Kolejna wchodząca w życie wraz z pierwszym kwartałem 2020 roku oznacza wysyłanie zmienionych plików JPK_VAT. Dzięki tej zmianie obowiązywać zacznie zmieniony plik Jednolitego Pliku Kontrolnego oznaczony JPK_V7 (aktualnie JPK_VDEK). Przy wprowadzeniu aktualizacji z użytku zostaną wycofane deklaracje VAT_7 oraz VAT_7K.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Deklaracja JPK jest narzędziem, które ma na celu walczenie z przestępczością grup wyłudzających podatek VAT. Wprowadzony w 2016 roku przez Ministra Finansów Jednolity Plik Kontrolny dodatkowo miał za zadanie skrócić kontrole skarbowe oraz poprawić jej wyniki. Ten elektroniczny dokument zawiera dane o wskazanych operacjach gospodarczych w określonym czasie. Generuje się go przez program księgowy w formacie i układzie ustandaryzowanym, inaczej nazwanym schematem XML.

Informacje, które obejmuje to ewidencja zakupów i sprzedaży VAT (JPK_VAT), ksiąg rachunkowych (JPK_KR), podatkowej książki przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR), czy też informacje z danymi o fakturach VAT (JPK_FA). Każdy czynny podatnik VAT ma w obowiązku wysyłać deklaracje do Urzędu Skarbowego. Przede wszystkim wymagane są JPK_VAT, a dodatkowo informacje w plikach VAT_7 lub VAT_7K. Składane pliki trzeba również uzupełniać o załączniki VAT-ZD lub VAT-ZZ w zależności od sytuacji. Przedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie, także mają w obowiązku składanie pliku JPK_VAT co miesiąc.

Nowa deklaracja JPK_V7

Pierwszy kwartał roku 2020 wprowadza obowiązkowe zmiany w deklaracjach. Podatnicy, którzy zatrudniają ponad 250 osób i przekraczają obroty ponad 50 mln euro, będą korzystać wówczas z nowych deklaracji JPK_V7. Mają one zawierać konieczne informacje w jednym pliku, czyli dane, które dotyczą rejestrów VAT i tych z dotychczasowych deklaracji.

Zmienione formularze mają korzystnie wpływać na obowiązki przedsiębiorcy i ułatwiać rozliczanie podatkowe z urzędem skarbowym. Projekty ustawy zakładają zastąpienie deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-ZK, VAT-ZZ (wniosek o zwrot podatku przy transakcjach nierealizowanych na terytorium kraju), VAT-ZD (zawiadomienie o skorygowaniu podatku należnego), a także możliwe, że również deklarację VAT-12, nową, którą jest JPK_V7. Dokument będzie usprawnieniem procesu weryfikowania danych, rozpoznawania nieprawidłowości, a także podstawą do rozliczania podatku VAT. Dane, które znajdują się w rejestrach VAT będą docierać do urzędów skarbowych z jednego źródła. Natomiast od 1 lipca 2020 roku już wszystkie podmioty będą musiały się rozliczać nową deklaracją.

Korzyści wynikające z nowej deklaracji JPK_V7

Zastąpienie starej deklaracji nową będzie odczuwalne dla przedsiębiorców ze względu na oszczędność czasu i usprawnienie formalności. Dzięki, mniejszej liczbie wniosków do wypełnienia i wysłania, podmioty ograniczają możliwość pomyłek i poniesienia kosztów. Dodatkowo fiskus szybciej i sprawniej będzie mógł zweryfikować informacje, a także zwiększyć szybkość reakcji na błędy obniżając częstotliwość kontroli skarbowych. Dane, które zostaną przesłane do urzędów, będą weryfikowane i analizowane lepiej, dając możliwość przyspieszenia zwrotów podatków oraz zredukowanie kosztów prowadzenia analizy podatkowej informacji.

Wysyłka JPK i przygotowanie pliku

Wszystkie osoby z obowiązkiem wysyłki JPK (także Ci rozliczający się kwartalnie), mają za zadanie przygotować i wysłać deklarację do 25 dnia miesiąca następnego. Mogą to zrobić przez swój program do rozliczeń w firmie lub skorzystać z formularzy i druków udostępnionych w sieci. Dzięki temu skracają czas wysyłania oraz zmniejszają koszty operacji.

Autor: Łukasz Stachurski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *