Faktura korygująca jest najczęściej kojarzonym pojęciem pod względem dokonywania wszelkich korekt do dokumentów pierwotnych faktur. Jednakże dosyć rzadziej słyszymy o notach korygujących. Kiedy wystawiane są noty korygujące, przez kogo i co muszą zawierać?
Nota korygująca może być wystawiana tylko przez nabywców towarów lub usług.
Jednakże trzeba pamiętać o tym, iż nie wszystkie dane mogą być korygowane notą. Zazwyczaj są to tylko drobne poprawki, dotyczące takich elementów danych, jak:
- miary i ilości sprzedanych towarów oraz zakresu wykonanych usług;
- ceny jednostkowej netto;
- kwot opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, które nie zostały uwzględnione w cenie netto,
- wartości sprzedaży netto,
- stawki podatku,
- sumy wartości sprzedaży netto,
- kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto,
- kwoty należności ogółem.
W związku z powyższym tylko w przypadku, gdy chcemy dokonać zmiany ww. elementów danych na fakturze (zakupowej), możemy użyć do tego noty korygującej.
Należy jeszcze pamiętać, że nota korygująca nie może zmieniać nabywcy na fakturze. Jednakże istnieje mały wyjątek, który tego dopuszcza, w sytuacji, gdy nota wystawiana jest przez podatnika będącego następcą podatkowym nabywcy wskazanego na fakturze.
Nota korygująca pozostawia fakturę w stanie pierwotnym, zmieniając tylko jej nieprawidłowe dane. Oczywiście musi posiadać inną nazwę, a więc na wydruku pojawi się wyraz „NOTA KORYGUJĄCA”.
Sporządzona faktura musi być dodatkowo zaakceptowana jeszcze przez sprzedawcę – wystawcę faktury.