Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Duplikaty faktur

Pierwsza wystawiona faktura to faktura pierwotna, aby wystawić ponownie daną fakturę należy posłużyć się pojęciem i możliwością wystawienia jej duplikatu.

W związku z powyższym, np. w sytuacji zniszczenia lub zaginięcia faktury pierwotnej można ją odtworzyć w niezmienionym stanie, tzn. wystawić ją ponownie w postaci duplikatu.

Duplikat faktury może być wystawiony:

  • z programu online do wystawiania faktur – na którym to wystawiane i zapisywane są wszystkie faktury. Dzięki takiej bazie dokumentów, w razie ww. sytuacji podatnik może pobrać duplikat do pierwotnej faktury,
  • z faktury posiadanej przez nabywcę – faktura pierwotna sporządzana jest w dwóch egzemplarzach z czego jeden zostaje u sprzedawcy, a drugi u nabywcy. W razie zniszczenia lub zagubienia można wystawić ją na podstawie właśnie tych egzemplarzy, np. faktury, która jest w posiadaniu nabywcy.

Kto może wystawić duplikat faktury? Otóż duplikat faktury może być wystawiany przez:

  • podatników lub upoważnionych przez nich do wystawiania faktur osoby trzecie;
  • nabywców towarów lub usług (w przypadku duplikatów faktur wystawionych w ramach samofakturowania oraz duplikatów not korygujących);
  • administracyjne organy egzekucyjne oraz komorników sądowych (w przypadku duplikatów faktur wystawionych przez te podmioty).

Na koniec należy wspomnieć, iż faktura musi być odróżniona od faktury pierwotnej jednym oznaczeniem – dokładniej mówiąc chodzi o nazwę dokumentu. Na wydruku musi pojawić się wyraz „DUPLIKAT” oraz data jej wystawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *