Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Karta podatkowa — od kiedy wchodzą zmiany ?

Karta podatkowa — od kiedy wchodzą zmiany ?

Program Polski Ład ma ograniczyć możliwość korzystania z karty podatkowej. Od 1 stycznia 2022 roku nikt nowy nie będzie mógł złożyć wniosku o zastosowanie tej formy opodatkowania. Powyższa forma ma być jedynie dostępna dla tych podatników, którzy będą kontynuować stosowanie tej formy opodatkowania po 31 grudnia 2021 roku, a także jeśli nie zrezygnują z niej i nie utracą prawa do opodatkowania.

Karta podatkowa — definicja

Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania, kwota podatku jest stała, wynika ona z decyzji wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Wysokość podatku zależy od ilości mieszkańców danej miejscowości, oraz liczby osób zatrudnionych. Podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania mają pewne przywileje, nie muszą prowadzić ksiąg, odprowadzać zaliczek na podatek, ani składać zeznań podatkowych.

Karta podatkowa — dla kogo ?

Karta podatkowa nie jest dostępna dla wszystkich, mogą z niej korzystać jedynie określone rodzaje działalności np. działalność usługowo — wytwórcza, usługi gastronomiczne, usługi medyczne itp. W 2022 roku opodatkowanie w formie karty podatkowej będzie dotyczyło wyłącznie podatników, którzy korzystali z tej formy opodatkowania na dzień 31 grudnia 2021 r. i będą kontynuować stosowanie tej formy opodatkowania. Od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie będzie mógł złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie.

Polski Ład — karta podatkowa, jak będzie funkcjonowała ?

Wniosek o zastosowanie karty podatkowej składa się do 20 stycznia w przypadku istniejących firm dotąd rozliczających się w inny sposób, albo przed rozpoczęciem prowadzenia działalności w kwestii nowych firm. Wniosek nie musi być odnawiany jeżeli firma wybierze kartę podatkową i sama nie zrezygnuje z tej formy opodatkowania, co roku automatycznie będzie dostawać od naczelnika urzędu skarbowego nową decyzję określającą zaktualizowaną stawkę podatku na kolejny rok. Podatnicy, którzy rozliczali się na podstawie takiej decyzji na koniec 2021 r., otrzymają ją także w 2022 r., w kolejnych latach będą mogli nadal korzystać z karty podatkowej.

Natomiast od 1 stycznia 2022 r. nie będzie możliwości przejścia na kartę podatkową, jeśli ktoś rozliczał się dotąd w inny sposób. Karty podatkowej nie będą mogły wybrać również nowo powstałe firmy, a także przedsiębiorcy, którzy z jakichkolwiek powodów zaprzestaną rozliczania się kartą podatkową, nie będą mogli powrócić do tej formy opodatkowania.

Składka zdrowotna — zmiany przy karcie podatkowej

Podatnicy korzystający z karty podatkowej nie będą mieli już możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Wysokość składki będzie wynosiła nie mniej niż 9% minimalnego wynagrodzenia, składka wyniesie około 270 zł w roku 2022 r.

Źródła:

  1. https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-pit/karta-podatkowa (dostęp z dnia 16.09.2021 r.)
  2. https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8230397,karta-podatkowa-polski-lad-2022-wniosek-wygaszanie.html (dostęp z dnia 17.09.2021 r.)
  3. https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/kwota-wolna-polski-lad/sprawiedliwy-system-podatkowy-polski-lad/ (dostęp z dnia 22.09.2021 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *