Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Naliczone składki przy opóźnieniu wypłaty wynagrodzenia

Co w przypadku, jeżeli firma X nie wypłaciła wynagrodzenia pracownikowi?

Jeżeli firma X nie wypłaciła pracownikom wynagrodzenia za grudzień 2016 r., a termin płatności był do dnia 10 stycznia 2017 r.,  powstają pytania: czy w styczniu należy naliczyć składki na ubezpieczenia za grudzień? Jakie dokumenty rozliczeniowe trzeba złożyć do ZUS?

W związku z powyższym należy podkreślić, iż niewypłacone wynagrodzenie nie stanowi podstawy wymiaru składek. Co oznacza, że jeżeli firma X nie wypłaciła należytych wynagrodzeń za grudzień 2016 roku, to powinna za dany okres złożyć dokumenty rozliczeniowe, ale oczywiście z zerowym wymiarem składek i zerową kwotą składek na ubezpieczenia.

Jednakże składki te należy zapłacić w lutym do wypłaconego wynagrodzenia (bieżącego oraz zaległego) oraz rozliczyć i wykazać w dokumentach rozliczeniowych składanych w ZUS za ten miesiąc. Dodatkowo odsetki za zwłokę w wypłacie wynagrodzenia nie stanowią podstawy wymiaru składek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *