Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Kto musi składać PIT-28?

PIT-28 to inaczej druk deklaracji PIT, dzięki któremu wybrani podatnicy rozliczają swój roczny podatek w formie ryczałtu – dotyczy to podatników, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wyżej wymieniona deklaracja PIT-28 jest zeznaniem o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wypełniony druk należy przekazać do Urzędu Skarbowego w terminie do 31 stycznia 2017 za rok poprzedni.

Kto musi składać PIT-28?

Podmioty, które zobowiązane są do składania druku PIT-28, to:

  • osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • osoby prowadzące działalność w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych opodatkowanej ryczałtem, oraz
  • osoby osiągające przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, przy czym umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Co z osobami, które utraciły prawo do ryczałtu?

Jeżeli w trakcie roku podatkowego, któryś z podatników stracił prawo do ryczałtu, musi opodatkować osiągnięte przychody na zasadach ogólnych. Oznacza to, że jest zmuszony do złożenia do US dwóch zeznań rocznych.

Oprócz zeznania PIT-28 musi również złożyć PIT-36. Z tym że pierwszy z nich musi być złożony do 31 stycznia, a drugi do 30 kwietnia – obydwa zeznania roczne muszą być złożone za rok poprzedni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *