Brak towarów na magazynie – remanent

office-1516329_640

W przypadku, gdy na dzień 31 grudnia w firmie nie znajdują się żadne towary handlowe, przedsiębiorcy zastanawiają się nad tym, czy muszą sporządzać remanent?


Podatnik jest zobowiązany do sporządzenia remanentu, nawet gdy nie posiada żadnych dostępnych towarów na magazynie. Oznacza to, że jeżeli na dzień 31 grudnia nie ma na magazynie żadnych artykułów, przedsiębiorca i tak musi sporządzić remanent. Remanent będzie w tym wypadku zerowy.

O ww. obowiązku podatnika mówią przepisy prawa, a dokładnie § 27 w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia KPiR.

Pomimo sporządzenia remanentu trzeba go jeszcze wpisać do księgi spisu z natury. Dla szerszego objaśnienia remanent (spis z natury) obejmuje: towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady.

Wyjątek!
Sporządzenie spisu z natury na dzień 1 stycznia może nie obejmować tylko tych podatników, którzy w roku poprzednim sporządzili spis. W tym wypadku zamiast sporządzania spisu z natury na 1 stycznia wpisuje się do KPiR ten spis, który został sporządzony 31 grudnia (poprzedniego roku).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *