Pojęcie split payment wiąże się z podzieleniem płatności – jak już wspominaliśmy we wcześniejszym artykule. Jakie jednak odniesiemy korzyści z jego wprowadzenia?
Po pierwsze podzielone płatności – split payment ułatwią uzyskanie zwrotu z podatku. Mianowicie podatnik, który wraz z deklaracją VAT złoży wniosek o zwrot różnicy podatku na rachunek VAT, zwrot ten zostanie dokonany w ciągu 25 dni od złożenia wniosku. Dotyczy to całej kwoty nadwyżki VAT – nie ma przy tym znaczenia, czy faktury, z których ten podatek wynika, zostały zapłacone przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności.
Po drugie zostaną wprowadzone zachęty dla podatników, aby korzystali z podzielonej płatności. Na przykład rezygnacja ze stosowania podwyższonej stawki odsetek za zwłokę w odniesieniu do zaległości z VAT – będzie to dotyczyło tych okresów, w których 95% kwoty podatku naliczonego wynika z faktur zapłaconych z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.
Ponadto podatnikom, którzy z rachunku VAT dokonają wcześniejszej zapłaty zobowiązania z tytułu podatku VAT (przed terminem wynikającym z regulacji ustawowych), zostanie ono zmniejszone o kwotę obliczoną na podstawie zaproponowanego wzoru. Kwota zmniejszenia będzie zależna od kwoty zobowiązania, terminu jego uregulowania, a także stopy referencyjnej NBP obowiązującej na dwa dni robocze przed dokonaniem zapłaty podatku.