Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Komu przysługuje prawo do odliczenia VAT?

man-597178_640

Podatnicy, którzy są czynnymi podatnikami VAT, mają tym samym obowiązek wykonywania czynności związanych z opodatkowaniem VAT. Oznacza to także, że mają możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a także możliwość uzyskania zwrotu podatku.

Zwrot podatku, o którym mowa powyżej, jest możliwy tylko wtedy, gdy kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego (w podsumowaniu danego okresu).

Podatnicy muszą przy tym uważać i pamiętać, że nie każda faktura może być podstawą do odliczenia podatku VAT. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z przepisami prawa, które informują o tym, z jakich otrzymanych faktur można odliczyć VAT.

Według przepisów prawa, a dokładniej wg art. 86 ust. 10 ustawy o VAT wynika, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy.

W związku z powyższym podatnik ma możliwość odliczenia VAT od dokonanego zakupu, jeżeli spełni łącznie kilka warunków, a mianowicie:
– otrzyma fakturę,
– powstanie obowiązek podatkowy u sprzedawcy,
– nabyte towary lub usługi będą przez podatnika wykorzystywane w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Warto tutaj także podkreślić, że odliczenie VAT-u nie może nastąpić wcześniej niż w okresie, w którym została otrzymana dana faktura. Jednakże jeżeli podatnik zapomni o odliczeniu podatku naliczonego i będzie chciał go dokonać w późniejszym okresie (a więc nie w tym okresie rozliczeniowym), może dokonać tego w deklaracji podatkowej składanej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

Należy także podkreślić, że istnieją jeszcze regulacje, które w niektórych przypadkach odmawiają podatnikom prawa do takiego odliczenia — zawarte są w art. 88 ustawy o VAT.

One thought on “Komu przysługuje prawo do odliczenia VAT?

  1. Więcej przydatnych informacji na ten temat można znaleźć na stronie vat r Opisane są tam wszystkie formalności jakich należy dopełnić oraz wymagane dokumenty, by poprawnie złożyć wniosek o odliczenie vatu. Wszystko jest bardzo przystępnie napisane, także bez problemu dacie sobie radę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *