Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Kody towarów w JPK – podstawowe informacje

Kody towarów w JPK – podstawowe informacje

W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów przygotowało pewne zmiany dotyczące Jednolitych Plików Kontrolnych VAT, które w świetle nowych regulacji prawnych zostały połączone z deklaracją VAT. Ponieważ kwestie te budziły szereg wątpliwości u podatników wprowadzono na rynek bezpłatną broszurę informacyjną zawierającą praktyczne wskazówki co do tego, jak prezentuje się nowy JPK oraz w jaki sposób należy wypełniać poszczególne strony formularza. W szczególności dużo miejsca w broszurze poświęcono na wytłumaczenie zagadnienia kodów identyfikujących JPK określających grupę towarów i usług znajdujących się w obrocie handlowym. Warto dowiedzieć się, jak stosować takie kody oraz oznaczać procedury towarzyszące transakcji handlowej.

Kto może korzystać z nowego JPK?

Modyfikacje w zakresie JPK wprowadzono dla wszystkich podatników VAT, którzy do tej pory rozliczali swoje zobowiązania podatkowe z fiskusem w oparciu o deklarację VAT-7 i VAT-7K. Reguły rozliczeń realizowanych na podstawie innych deklaracji VAT nie ulegają natomiast żadnym modyfikacjom w porównaniu do poprzedniego stanu rzeczy.

Nowy plik kontrolny wprowadzono w miejsce dotychczas obowiązującego formularza JPK_VAT. W założeniu ustawodawcy powinien on także skutecznie zastępować deklaracje VAT-7K oraz VAT-7M. W nowej strukturze JPK na pierwszy plan wysuwa się konieczność oznaczania określonych grup towarów oraz usług. Czyni się to za pomocą odpowiednio dobranych kodów. Zaznajomienie się z nimi z całą pewnością okaże się przydatne dla wszystkich przedsiębiorców, których dotyczy nowelizacja.

Oznaczenia różnych towarów

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami towary pogrupowano w określone kategorie, których jest w sumie 13.

  • Numer 01 przypadł napojom alkoholowym, do których zalicza się alkohol etylowy, a także piwo, wino, napoje fermentowane oraz różne inne pośrednie wyroby wyszczególnione w odrębnych przepisach o podatku akcyzowym.
  • Z kolei numerem 02 opatrzono wszystkie towary, o których wspomina art. 103 ust. 5aa ustawy o podatku od towarów i usług. Są to benzyny lotnicze i silnikowe (z wyłączeniem benzyn przemysłowych i lakowych), płynny gaz, oleje napędowe i opałowe, paliwa typu benzyny i nafty wykorzystywane przy silnikach odrzutowych, pozostałe oleje napędowe i paliwa oraz biopaliwa ciekłe, a także szeroko rozumiane wyroby energetyczne.
  • Numer 03 przeznaczono dla olejów opałowych, smarowych oraz innych olejów.
  • Numerem 04 oznacza się wyroby tytoniowe i wykorzystywany do ich produkcji susz, a także płyny do papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów.
  • Numer 05 to odpady rozumiane w świetle odpowiednich przepisów ustawy o VAT.
  • Ten sam akt prawny określa także, co należy pod kod 06 – a są to różnego rodzaju urządzenia elektroniczne wraz z wykorzystywanymi przy nich materiałami i częściami.
  • Numerem 07 określa się pojazdy mechaniczne wraz z częściami samochodowymi, a numer 08 zarezerwowano dla metali, zarówno szlachetnych, jak i nieszlachetnych.
  • Kod identyfikujący 09 wskazuje na farmaceutyki oraz inne wyroby lecznicze. Zalicza się do nich nie tylko produkty o działaniu terapeutycznym, ale także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Dotyczy to także wyrobów medycznych, których produkcję trzeba zgłosić do odpowiedniego organu.
  • Numerem 10 oznacza się budynki, budowle oraz grunty.
  • 11 oznacza się usługi ukierunkowane na transmisję uprawnień do emitowania gazów cieplarnianych.
  • Kod identyfikujący 12 zawiera szereg różnego rodzaju usług o niematerialnym charakterze (np. marketingowych, księgowych, doradczych, szkoleniowych, zarządczych, reklamowych oraz headoffices. Odnosi się to także do usług, w ramach których wykonuje się badania aktualnie panujących na rynku trendów oraz opinii publicznej w różnych sprawach. 12 oznacza się też usługi wykonywane w ramach prac rozwojowych i badań naukowych.
  • 13 natomiast to szeroko pojęta gospodarka magazynowa oraz usługi transportowe.

Ogólne zasady mówią, że każda z wyszczególnionych powyżej kategorii powinna zostać przypisana oddzielnie do każdej faktury. Sprzedawanie kilku grup towarów i usług oznacza możliwość ujęcia ich na jednej fakturze. Trzeba jednak na tym dokumencie wykazać wszelkie grupy występujące przy danej sprzedaży.

Przyporządkowanie kodów grup towarowych

Przypisanie takie odbywa się już w trakcie wystawiania faktury. Kod można wpisać w dowolnym miejscu na fakturze (na przykład w jej nagłówku). To umożliwi sprawne przenoszenie plików do JPK_V7K lub JPK_V7M. Umieszczanie kodu na fakturze nie jest jednak obligatoryjne, ponieważ z punktu widzenia klienta nie mają one dla niego najmniejszego znaczenia.

W kody z JPK można zaopatrzyć formularze także dopiero w fazie ich przygotowywania. Za popełnienie jakiegokolwiek błędu w JPK na przedsiębiorcę nakłada się grzywnę w wysokości 500 zł. Jeśli towar zostanie błędnie przyporządkowany do innej niż rzeczywista kategorii lub też nie zostanie on w ogóle przypisany do żadnej grupy, trzeba liczyć się z określonymi sankcjami karnymi. Wszystkie kwestie z tym związane można uporządkować przy pomocy odpowiedniego systemu księgowego.

Autor: Teresa Warska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *