Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jakie są formy prawne działalności gospodarczej?

W Polsce istnieje kilka rodzajów form działalności gospodarczych. Przedsiębiorca musi dokonać wyboru jaką formę prawną będzie posiadała jego działalność gospodarcza. Wybór formy prawnej działalności jest bardzo ważną kwestią, ponieważ od niej będzie zależało, w jaki sposób przedsiębiorca będzie musiał dokonać rejestracji działalności oraz w jaki sposób będzie prowadzona ewidencja podatkowa lub ksiąg handlowych.

W naszym kraju przedsiębiorca ma do wyboru trzy podstawowe formy prawne działalności gospodarczej:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza
  • spółki cywilne
  • spółki handlowe – dana spółka dzieli się jeszcze na:

– spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna)

– spółki kapitałowe (spółka z o.o. oraz spółka akcyjna).

W związku z powyższym warto podkreślić, że przy jednoosobowej działalności gospodarczej i spółce cywilnej należy zarejestrować firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki – CEIDG. Natomiast w przypadku spółek handlowych, a więc przy spółce osobowej lub kapitałowej należy dokonać rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (prowadzony jest przez sądy rejonowe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *