Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co to jest remanent początkowy?

Pojęcie remanentu kojarzone jest głównie z ogólnym pojęciem remanentu, a więc po prostu z dokonaniem na koniec roku podliczenia wszystkich stanów produktów w firmie. Tak, aby uzyskać informację jaka ilość danego produktu naprawdę znajduje się na stanie – następuje przeliczenie ilości produktów. Informacja ta pomoże sprawdzić stan produktów przed i po remanencie. Jednakże co to jest remanent początkowy?

Jak wspomniano już powyżej remanent kojarzony jest najczęściej z remanentem wykonywanym na koniec roku – podliczenie wszystkich ilości produktów na koniec roku, a więc na dzień 31 grudnia.

Natomiast remanent początkowy wykonywany jest głównie w przypadku, gdy dany przedsiębiorca zakupił towary jeszcze przed założeniem firmy i teraz chce wprowadzić je do firmy – musi dokonać wprowadzenia remanentem początkowym. Oznacza to, iż musi spisać i wycenić produkty, jakie mają być przeznaczone na sprzedaż. W związku z powyższym remanent początkowy sporządza się na dzień 1 stycznia lub w ciągu roku – w sytuacji, gdy rozpoczyna się działalność gospodarczą.

Oczywiście mimo wykonania remanentu początkowego, dany przedsiębiorca będzie musiał również dokonać remanentu na koniec roku.

W remanencie początkowym powinny znaleźć się albo materiały (niezbędne do produkty) i/lub towary handlowe (zakupione produkty w celach dalszej odsprzedaży jako towary). Oznacza to, iż w remanencie podliczanie są towary i materiały, które zostały kupione przed rozpoczęciem działalności lub które należały wcześniej do majątku prywatnego danego przedsiębiorcy i mają obecnie znaleźć się w majątku firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *