Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jakie konsekwencje podatkowe ma sprzedaż samochodu firmowego?

Jakie konsekwencje podatkowe ma sprzedaż samochodu firmowego?

Używanie auta służbowego to codzienność. Należy jednak pamiętać o aspektach podatkowych przy sprzedaży takiego auta. Gdy samochód służy jedynie w celach wykonywania działalności gospodarczej, pozwala to rozliczyć koszty związane z użytkowaniem auta. Samochód generuje więc koszty i w ten sposób obniża podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Minusem tego rozwiązania jest dodatkowa formalizacja oraz spełnienie kolejnych firmowych obowiązków wynikających z VAT lub też z podatku dochodowego przy sprzedaży auta tylko na cele prowadzenia działalności.

Sprzedaż auta firmowego – kwestie podatkowe

Prowadzenie własnej działalności wydaje się proste tylko na początkowym etapie. W rzeczywistości zawiłości księgowe i prawne niekiedy potrafią utrudnić nawet tak z pozoru błahą rzecz, jak sprzedaż fizycznych obiektów. Na szczęście w przypadku firmowego auta kwestie podatkowe nie są aż tak złożone, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Dla ułatwienia warto to rozpisać na przykładzie:

Mając na uwadze, że kupione auto pięć lat temu na poczet realizowania działalności gospodarczej kosztowało dla równego rachunku 100 000 zł i jest własnością firmy z uwzględnieniem rubryki środków trwałych, należy zdać sobie sprawę z rozliczeń podatkowych. Wartość księgowa tego auta, zakładając, że zostało kupione jako nowe, wynosi 0 zł z uwagi na fakt, że amortyzacja jest pięcioletnia.

Natomiast jeśli istnieje potrzeba sprzedaży auta po trzech latach od zakupu, to należy przyjąć stawkę amortyzacyjną na poziomie 20% za każdy rok, czyli sprzedać je można za wartość rynkową, jednak w koszty firmy można odliczyć tylko 20% x trzy lata za stawkę amortyzacyjną. Jeśli za tę kwotę właściciel przedsiębiorstwa jest zainteresowany sprzedać auto, musi pamiętać o kolejnych formalnościach.

Kolejną kwestią jest doliczenie stawki VAT na poziomie 23%, niezależnie od tego, czy kiedykolwiek przysługiwało przedsiębiorcy zwolnienie na zakup auta. Jest to bardzo ważna informacja, o której należy pamiętać, ponieważ często jest pomijana, a to generuje ogromne problemy.

Podatek VAT a sprzedaż firmowego auta

Uniknąć podatku VAT można tylko, gdy:

  • przy kupnie auta przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia naliczonego podatku
  • auto było używane do czynności zwolnionych z tego podatku.

Co do tej zasady, można zauważyć, że brak naliczenia podatku VAT przy zbyciu auta występuje, gdy przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia VAT. Dalsza procedura podatkowa następuje wtedy, gdy zbycie auta wystąpi przed upływem pięciu lat lub roku od zakupu pod warunkiem, że w tym czasie nie przekracza 15 000 zł wartości.

W takiej sytuacji należy zgłosić korektę podatku VAT naliczonego. Tutaj zbywca ma dwie możliwości. Pierwsza to rozliczenie 100%, a druga to 50% w zależności od celowości użytkowania auta – czy na cele prowadzenia firmy, czy również w sprawach prywatnych. W drugim przypadku okazać się może, że korekta wyjdzie na plus i tym sposobem odzyskać będzie można VAT.

Od czego zależy podatek dochodowy?

Przedsiębiorca musi wiedzieć, że sprzedając środek trwały w firmie, otrzymane pieniądze będą przychodem. Przychód jest zawsze opodatkowany, nawet za środki otrzymane ze sprzedaży auta firmowego. Procent podatku zależy od wybrania formy prowadzenia działalności. Aby przychód był zwolniony z podatku, musi minąć sześć lat, licząc od następnego miesiąca po okresie zbycia środka trwałego i wycofania go z firmy.

Warto podkreślić, że zakup auta służbowego wiąże się z wieloma formalnościami prawnymi, podatkowymi i księgowymi. Przy zakupie, jak i przy sprzedaży trzeba uzupełnić sporo wniosków w sposób zgodny z prawem. Procesy te na pierwszy rzut oka są skomplikowane, jednak z pomocą księgowej nie będzie to tak dużą trudnością. Najważniejszą kwestią jest to, że pomimo zakupu auta osobowego lub ciężarowego z odliczeniem choćby 50% podatku VAT, przedsiębiorca jest zobligowany do całości zwrotu podatku. Dodatkowo należy od przychodu za sprzedaż środka trwałego, jakim jest auto, odliczyć podatek dochodowy – który jest różny, ponieważ zależy od modelu prowadzonej firmy.

Ułatwienia dla przedsiębiorców sprzedających auta służbowe

W Ustawie z 29.10.2021 r. zostały naniesione zmiany na temat zakresu opodatkowania sprzedaży rzeczy ruchomych wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej, gdzie podstawą jest leasing operacyjny. W zapisie można znaleźć informacje o tym, że regulacje prawne nie negują możliwości przeniesienia auta firmowego do majątku osobistego oraz jego sprzedaży bez podatku PIT.

Powołując się na źródło (art. 10 ust. 2 pkt 10 i art. 14 ust. 2 pkt 19) od 1.01.2022 r. uniknięcie opodatkowania sprzedaży auta nie jest możliwe w momencie, jeżeli przed tą operacją został  on wycofany z prowadzonej działalności, a pierwszy dzień kolejnego miesiąca, po którym został odpisany, nie stanowi sześciu lat od zakupu.

Jak widać, kwestie podatkowe są dynamiczne oraz wymagają bieżącej weryfikacji informacji najlepiej u księgowej lub w Urzędzie Skarbowym. Niestosowanie się do rozliczania podatków na różnych etapach obracania majątkiem trwałym niesie ze sobą szereg poważnych nieprzyjemności w postaci odpowiedzialności karnej. Dlatego zawsze warto pytać nawet o najdrobniejsze zmiany w systemie podatkowym.

Źródła:

  1. https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/dzialalnosc-gospodarcza/5541010,Sprzedaz-samochodu-firmowego-a-podatki.html (dostęp z dnia 25.08.2022).

2. https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/podatek-od-sprzedazy-samochodu-kiedy-nalezy-go-oplacic/cys1q7d (dostęp z dnia 25.08.2022).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *