Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jakie ewidencje obowiązują na zasadach ogólnych?

W przepisach prawa występują różne rodzaje ewidencji księgowej i niektóre z nich obowiązują na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym są to przede wszystkim takie ewidencje jak PKPiR, czyli Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów – księga ta powinna zapewniać ustalenie uzyskanych przychodów przez danego przedsiębiorcę oraz kosztów podatkowych i dochodu do opodatkowania oraz indywidualne karty przychodów pracowników – prowadzą je wyłącznie podatnicy dokonujący wypłat należności ze stosunku pracy.

Dodatkowo ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz ewidencja wyposażenia. Pierwsza z nich rejestruje składniki firmowe majątku, które użytkowane są dłużej niż rok, a ich wartość początkowa przekracza kwotę 3,5 tys. zł. Natomiast druga, a więc ewidencja wyposażenia rejestruje rzeczowe składniki majątku, które nie zaliczają się do ww. środków trwałych, a więc są użytkowane krócej niż rok i ich wartość początkowa przekracza 1,5 tys. zł.

Istnieje jeszcze ewidencja przebiegu pojazdu, która prowadzona jest dla wyznaczonych pojazdów, a więc samochodów użytkowanych w celach prywatnych lub mieszanych (a więc prywatno-firmowych). W ewidencji tej rejestruje się przebieg pojazdu w formie tzw. kilometrówki – trasa od-do, stan licznika, przejechane kilometry przez właściciela firmy lub pracownika itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *