Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak rozliczyć samochód zastępczy w działalności gospodarczej?

Jak rozliczyć samochód zastępczy w działalności gospodarczej?

Przedsiębiorca niezależnie od tego, jak dużą ma firmę, jest w stanie pewne koszty powstałe z tytułu prowadzenia działalności, odliczać od uzyskanego przychodu. Może wykorzystywać to w wielu różnych sytuacjach, np. przy zakupie nowego sprzętu lub płacąc za szkolenia, które wspomagają firmę w uzyskiwaniu przychodu. Dogodność ta dotyczy także wynajmu samochodu zastępczego, z którego to rozliczenie uzyskać można na kilka sposobów.

Odliczanie kosztów dzięki samochodowi zastępczemu

Posiadając firmowy samochód, podatnik jest w stanie odliczyć nawet 100% kosztów jego eksploatacji. Oczywiście należy stosować przy tym odpowiednią ewidencję przebiegu pojazdu. Jedynym warunkiem jest to, by jego użycie miało związek z podtrzymaniem lub osiągnięciem przychodu.

W przypadku, w którym samochód firmowy wykorzystywany jest do osobistych celów, które nie są związane z działalnością gospodarczą, przysługuje jedynie 75% kosztów, które zostały poniesione na ten samochód. Tutaj jednak znajduje się pewna dogodność, ponieważ nie ma wymogu już zajmować się przebiegiem auta, więc do dyspozycji przedsiębiorcy jest samochód, którego koszty są mocno zredukowane.

Warto też pamiętać o tym, że istnieje coś takiego, jak samochód zastępczy w ramach polisy. W większości przypadków tymczasowe auto można otrzymać w ramach polisy AC lub na koszt ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Wtedy to koszty ograniczają się jedynie do bieżącej eksploatacji, czyli kosztów paliwa, opłat za parking czy mycie samochodu itd.

Samochód wynajęty na koszt własny

Wynajmując samochód, można uzyskać spore benefity. Według regulacji ustaw o podatkach dochodowych, takie koszty podatnik jest w stanie uwzględnić jako koszt uzyskania przychodu. Niestety jest pewne ograniczenie, mianowicie możliwe jest odliczenie 100% kosztów wynajmu tylko w momencie, w którym wartość wypożyczonego samochodu nie przekracza 150 tysięcy złotych. W przypadku bardziej wartościowego samochodu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ do obliczenia przysługuje jedynie odpowiednia wartość procentowa, jaka stanowi 150 tysięcy w całkowitej cenie pojazdu.

Można to lepiej zobrazować na dwóch przykładach:

  • Wartość wynajętego samochodu zastępczego wynosi 200 tysięcy zł. Miesięczna rata wynajmu to 4 tysiące zł. Szybko można obliczyć, że maksymalna kwota odliczenia stanowi 75% całej wartości pojazdu, zatem zgodnie z przepisami przedsiębiorca będzie w stanie odliczyć 3000 złotych ze swojej raty.
  • W innym przypadku przedsiębiorca wynajmuje samochód o wartości 750 tysięcy złotych. Z tej kwoty 150 tysięcy zł stanowi jedynie 20% kwoty. Przy założeniu, że miesięczna rata wynosi 20 tysięcy złotych, można odliczyć jedynie 1 tysiąc złotych z raty. Tak więc najlepszym sposobem na oszczędność będzie wynajem auta, którego wartość nie przekracza 150 tysięcy, co pozwala na odliczenie 100% miesięcznej raty.

Rozliczenie samochodu zastępczego w VAT

Kolejnym sposobem na ulżenie sobie w wydatkach jest odliczenie VAT z faktur na używanie samochodu osobowego. Tutaj nie ma znaczenia częstotliwość wykorzystywania pojazdu, a jedynie sposób użytkowania wynajętego pojazdu.

Rozróżnia się dwa sposoby korzystania z auta firmowego: do użytku wyłącznie na rzecz działalności gospodarczej oraz użytku także w celach prywatnych. W pierwszym przypadku (po zgłoszeniu do odpowiedniego urzędu skarbowego), gdy odpowiednio ewidencjonuje się przebieg pojazdu, przedsiębiorca jest w stanie odliczyć 100% podatku od towarów i usług. Z kolei w sytuacji, gdy samochód będzie używany także prywatnie lub nie zostaną spełnione wymogi ustawowe, możliwe jest odliczenie jedynie 50% kwoty, która wynika z faktury otrzymanej przez podatnika.

Podatnik także jest w stanie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwoty VAT, które nie podlegają odliczeniu jako VAT naliczony. Oznacza to, że w zależności od sposobu używania samochodu możliwe jest odliczenie 100% lub 50% kwoty VAT, która wynika z faktur dokumentujących wydatki poniesione na używanie samochodu zastępczego. Można to wyjaśnić na przykładzie:

Przedsiębiorca wynajmuje samochód, który jest używany również w celach prywatnych. Miesięczna kwota wynajmu wynosi 3 tysiące zł + 690 zł wynikające z 23% podatku VAT. Podatek od towarów i usług, który wynika z tej faktury, wynosi jedynie 50%, a więc 345 zł. W tym wypadku nie zostanie odliczona kwota blisko 350 zł i to właśnie tę kwotę podatnik może uwzględnić, jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodu.

Przedsiębiorca zyskuje rozliczając się.

Prowadząc firmę, możliwe jest odliczanie różnych kosztów wynajmu samochodu zastępczego. Najbardziej opłacalną opcją jest samodzielny wynajem pojazdu, którego wartość nie przekracza 150 tysięcy złotych. W ten sposób możliwe jest odliczenie 100% kwoty miesięcznej raty. Jeśli jednak wartość przekracza kwotę maksymalną, to uzyskany zwrot będzie mniejszy. Trzeba więc jedynie obliczyć, jaki procent stanowi kwota maksymalna w całej wartości pojazdu.
Mniej opłacalnym sposobem jest odliczanie procentu kwoty VAT od podatku, który znajduje się na fakturze. Tutaj są dwie możliwości – 100% i 50% w zależności od sposobu użytkowania pojazdu.

Źródła:

1. https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/koszty/samochod/5310156,Samochod-zastepczy-w-dzialalnosci-gospodarczej-rozliczenia-podatkowe.html (dostęp z dnia 25.08.2022).

2. https://www.podatki.biz/artykuly/podatkowe-rozliczenie-kosztow-korzystania-z-samochodu-zastepczego_63_38352.htm (dostęp z dnia 25.08.2022).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *