Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak długo idzie przelew wewnętrzny a zewnętrzny?

Każdy przedsiębiorca dokonuje przelewów lub czeka na przelew od klienta, ponieważ bez odnotowania/zaksięgowania wpłaty nie jest w stanie zamknąć transakcji. Najważniejszą kwestą w tym wypadku jest czas oczekiwania na dotarcie przelewu do odbiorcy.

Przelewy dokonywane na rachunki wewnętrzne docierają natychmiast (maksymalnie do godziny), ponieważ przesyłane są w tych samych bankach. Dlatego w praktyce pracownicy, którzy mają swoje konta bankowe w tym samym banku, co pracodawca, otrzymują swoje wynagrodzenia maksymalnie w ciągu godziny — na pewno w tym samym dniu.

Jeżeli chodzi o przelew zewnętrzny, to niestety czas oczekiwania odbiorcy jest zdecydowanie dłuższy, ponieważ wykonywany jest on pomiędzy różnymi bankami. W całym procesie uczestniczy pośrednik — Krajowa Izba Rozliczeniowa, która prowadzi system rozliczeń międzybankowych ELIXIR. Czas oczekiwania jest uzależniony od rodzaju banku i godziny wykonania przelewu. Każdy bank ma inne sesje wychodzące i przychodzące (np. sesja poranna 9:30-11:00 a popołudniowa 16:00-17:30). Sam pośrednik (wspomniany wyżej KIR) również prowadzi sesje w różnych porach. Dodatkowo przelewy międzybankowe wykonywane są w dni powszednie. Należy jednak pamiętać, że większość banków ma opcję odpłatną wykonania przelewu natychmiastowego do odbiorcy (tzw. SORBNET).

Więcej informacji na temat wspomnianych sesji można uzyskać na stronie wybranego banku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *