Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Instalacja gazowa w firmowym samochodzie

coffee-568939_640

Co w przypadku jeżeli przedsiębiorca posiada samochód firmowy zarejestrowany jako środek trwały i w niedalekim czasie będzie chciał zamontować w nim instalację gazową. Czy jest możliwe rozliczenie planowanego montażu? Czy może ująć go w kosztach?

 

Czy można ująć go w kosztach?

Oczywiście, że przedsiębiorca może uznać montaż instalacji gazowej za koszt uzyskania przychodu. Poniesiony wydatek będzie stanowił ulepszenie danego środka trwałego. Jednakże sposób rozliczenia będzie zależny od wydanej kwoty na montaż. A mianowicie:

  • Jeżeli koszt montażu instalacji wyniesie do 3 500 zł to wydatek może zostać uznany jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu.
  • Jeśli natomiast wydatek przekraczy kwotę 3 500 zł netto (dla czynnych płatników VAT oraz brutto dla podatników zwolnionych) to trzeba będzie rozliczyć go w ramach amortyzacji, ponieważ zwiększa on wartość początkową samochodu.
Jak odliczyć podatek VAT?

Jeżeli chodzi o odliczenie podatku VAT z zakupu oraz wymiany wyżej opisanej instalacji gazowej to jest to zależne od tego rodzaju samochodu i wybranej metody użytkowania pojazdu – czy samochód służy do celów mieszanych (służbowych i prywatnych) czy tylko służbowych.

  • W sytuacji, gdy samochód osobowy jest wykorzystywany tylko do celów firmowych to przedsiębiorca może odliczyć 100% podatku VAT. Jednakże oprócz tego musi spełnić następujące warunki:

– zgłoszony na druku VAT-26 w urzędzie skarbowym,
– musi być prowadzona szczegółowa ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT,
– a także muszą być wprowadzone zasady użytkowania pojazdu, np. regulamin.

  • Natomiast jeśli samochód osobowy jest wykorzystywany do celów mieszanych – prywatnych, jak i służbowych albo podatnik nie chce prowadzić szczegółowej kilometrówki i nie zgłosił pojazdu do urzędu, wówczas może odliczyć tylko 50% podatku VAT. Przy czym nie ma obowiązku prowadzenia dodatkowych ewidencji.

Natomiast w odniesieniu do samochodów ciężarowych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych obowiązków, aby odliczyć w pełni podatek VAT. W związku z tym jeśli instalacja gazowa jest wymieniana w samochodzie ciężarowym, istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *