Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Faktura bez nazwy firmy

keyboard-568978_640

Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca otrzymuje fakturę VAT bez nazwy firmy. W tym przypadku pojawiają się wątpliwości: czy można zaksięgować taką fakturę? Czy trzeba wystawić do niej notę korygującą?

Jeżeli chodzi o nazwę firmy to osoby fizyczne, które prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą mieć w nazwie swoje imię i nazwisko – mogą rozszerzyć ją także o dodatkowe słowa lub ciąg liter.

W przypadku, gdy przedsiębiorca otrzyma fakturę bez nazwy firmy lub z niepełną nazwą firmy warto wiedzieć, co należy zrobić. Trzeba znać przepisy i umieć uchronić się przez ewentualnymi błędami.

Niejednokrotnie przedsiębiorcy otrzymują faktury z niepełnymi danymi lub sami wystawiają je błędnie. Warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, gdy wystawia się faktury dla wielu podmiotów – tutaj nie trudno o pomyłkę.


Przypadek I –faktura bez nazwy firmy

W przypadku, gdy otrzymana faktura nie zawiera w ogóle imienia i nazwiska nabywcy, obowiązkowe jest wystawienie do niej noty korygującej. Notę korygującą wystawia oczywiście nabywca danego towaru/usługi z adnotacją o występujących błędach na otrzymanej fakturze. Jeżeli nabywca nie chce wystawiać noty korygującej, może wystąpić z prośbą do sprzedawcy, aby wystawił on fakturę korygującą. 

Przypadek II – faktura bez częściowej nazwy firmy

W drugim przypadku, gdy brakuje tylko części nazwy firmy nabywcy (np. dodatkowych słów, ciągu liter), nie trzeba wystawiać noty korygującej. Jednakże z wystawionej faktury musi jednoznacznie wynikać, że dana firma jest nabywcą – wynika to z pozostałych danych umieszczonych na fakturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *