Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Faktura bez podpisów jest ważna?

Przepisy prawa ciągle się zmieniają i oznacza to tylko jedno…, że w wielu kwestiach pewne sprawy mogą się szybko pozmieniać.

Przedsiębiorcy coraz częściej otrzymują faktury bez podpisów i zastanawiają się, czy ten zabieg jest prawidłowy? Czy obecne przepisy nie wymagają umieszczania podpisów? Wyjaśniamy wszystko poniżej.

Przepisy prawa odnośnie wymagań. co do elementów na fakturze, zostały nieco zmienione. Od jakiegoś czasu nie ma już obowiązku umieszczania podpisów nabywcy/odbiorcy i sprzedawcy na fakturze. Tak więc, faktura wystawiona bez podpisu jest prawidłowa i ważna.

Podpisy sprzedawcy i nabywcy nie są obowiązkowymi elementami na fakturze. Oznacza to, że nie muszą się one pojawić na wystawionej fakturze (i nie jest to błędem!), ale oczywiście mogą – dany przedsiębiorca ma prawo do pozostania przy starych zasadach. Zazwyczaj przedsiębiorcy uważają fakturę z podpisami za bardziej estetyczną, wiarygodną i autentyczną. Dlatego też niektórzy przedsiębiorcy w dalszym ciągu wystawiają swoje faktury bez zmian, czyli z podpisami obydwóch stron – sprzedawca i nabywca/odbiorca.

Uwaga! Należy jednak podkreślić, że wyżej wymienione zniesione przepisy prawa odnośnie obowiązku nanoszenia podpisów nie dotyczą FAKTUR RR (w tym też korekt)! Oznacza to, że dla danego rodzaju dokumentu nic się nie zmieniło – nadal obowiązuje nakaz stosowania podpisów. Oznacza to, że na fakturze RR nadal muszą znajdywać się podpisy obydwóch stron transakcji – sprzedawcy i nabywcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *