Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Emerytury w Polskim Ładzie

Emerytury w Polskim Ładzie

Polski Ład jest bazą dla Krajowego Planu Odbudowy, który będą zatwierdzać organy Unii Europejskiej i który ma być podstawą przyznania Polsce funduszy. Polska może otrzymać z budżetu unijnego na lata 2021-2027 oraz z Funduszu Odbudowy ok. 136,4 mld euro dotacji i ok. 34,2 mld euro pożyczek – czyli ok. 770 mld zł. Ustawa Polski Ład została podpisana przez Prezydenta 16 listopada 2021. Tak więc oznacza to, iż tak zwana rewolucja podatkowa stała się faktem i co za tym idzie zostanie opublikowana w najbliższym czasie w Dzienniku Ustaw. Natomiast wszelkie wprowadzone zmiany przez Polski Ład zaczną obowiązywać już od stycznia 2022 roku.

Warto zaznaczyć, że na zmianach podatkowych Polskiego Ładu skorzysta niemal 18 mln Polaków, między innymi:

  • najmniej zarabiający,
  • rodziny z dziećmi,
  • emeryci.

Dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. i podniesieniu drugiego progu podatkowego do 120 tys. w kieszeni większości podatników zostanie więcej pieniędzy. Nowy system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy, czyli podatki będą płacone przez obywateli proporcjonalnie bez względu na wysokość zarobków. Co z tym idzie stworzone zostały równe zasady opodatkowania dla każdego mieszkańca Polski, gdyż do tej pory system bardziej obciążał osoby o niskich zarobkach niż te o wysokich. Natomiast dla ponad 23 mln Polaków zmiany podatkowe będą korzystne lub neutralne.

Rząd Zjednoczonej Prawicy jest pierwszym polskim rządem, który prowadzi kompleksową politykę senioralną, która to oparta jest na fundamencie solidarności międzypokoleniowej i wspiera seniorów pod względem materialnym. W związku, z czym w Polskim Ładzie te działania będą kontynuowane. Prawie wszyscy emeryci i renciści (ponad 8 milionów osób) otrzymają wyższe świadczenia.

W ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 PLN. To oznacza, że przeciętny emeryt będzie otrzymywał nawet 2000 PLN rocznie więcej.

Zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego

Wprowadzony zostanie również nowy instrument zachęcający do kontynuacji pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego tak zwany PIT-0 dla Seniora. Oznacza to, że pracownicy, którzy osiągną wiek emerytalny 60/65 lat i nie przejdą na emeryturę, lecz zdecydują się kontynuować pracę, nie zapłacą podatku dochodowego (do poziomu progu podatkowego), co zwiększy ich pensję netto („na rękę”), a dzięki dalszej aktywności na rynku pracy powiększą wysokość przyszłej emerytury.

Powstała również propozycja, aby w ramach wydłużenia okresu aktywności zawodowej dla osób w wieku przedemerytalnym 55+ zmniejszony został wymiar czasu pracy. Dzięki temu senior osiągający wiek emerytalny nie będzie stawał przed wyborem albo praca w pełnym wymiarze godzin, albo emerytura.

Niestety wśród grupy emerytów i rencistów znajdą się i tacy, którzy na zmianach podatkowych Polskiego Ładu stracą. Wynika to z ogólnej zasady, która jest taka, że im większe świadczenie otrzymuje z ZUS senior, tym większą podwyżkę uzyska. Dotyczy to jednak wyłącznie emerytur do kwoty około 4500 zł. Emeryci uzyskujący wyższe świadczenia muszą nastawić się na uzyskanie straty w 2022 roku, choćby ze względu na brak możliwości odliczenia 9% składki zdrowotnej od podatku. Likwidacja tej możliwości w 2022 roku spowoduje nieunikniony wzrost kosztów publicznoprawnych emerytów i rencistów z wyższymi świadczeniami.

Tak więc podatek od emerytury będą od przyszłego roku płacili tylko ci, których emerytury są bardzo wysokie np. przy emeryturach powyżej 4500 zł brutto miesięcznie (czyli 54 tys. zł rocznie) odczuwalna będzie już strata. Dla emerytów również nie przewidziano tzw. ulgi dla klasy średniej.

Podsumowując w praktyce część emerytów zyska na Polskim Ładzie, dla niektórych reforma będzie neutralna, a część realnie straci.

Źródła:

  1. https://www.money.pl/emerytury/polski-lad-coraz-blizej-na-rewolucji-podatkowej-pis-ma-skorzystac-8-mln-seniorow-6705483404405696a.html (dostęp z dnia 23.11.2021 r.)
  2. https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/kwota-wolna-polski-lad/korzystne-zmiany-podatkach-polski-lad/ (dostęp z dnia 22.11.2021 r.)
  3. https://www.muratorplus.pl/biznes/raporty-i-prognozy/polski-lad-oto-szczegoly-programu-polski-lad-aa-eyaZ-dRk5-6QfH.html#polski-lad-emerytury (dostęp z dnia 25.11.2021 r.)
  4. http://polskilad.pis.org.pl/program/zlota-jesien-zycia (dostęp z dnia 24.11.2021 r.)
  5. https://www.pit.pl/aktualnosci/polski-lad-emerytura-bez-pit-uchwalona-o-ile-wzrosnie-twoja-emerytura-badz-renta-1006201 (dostęp z dnia 25.11.2021 r.)
  6. https://nowosci.com.pl/emeryci-duzo-zyskaja-w-2022-roku-niektorzy-nawet-4200-zl-co-zmieni-polski-lad-jaka-bedzie-waloryzacja-oto-nowe-wyliczenia/ar/c3-15796598 (dostęp z dnia 26.11.2021 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *