Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Działalność jednoosobowa a ilość posiadanych pojazdów

Prowadzenie jednoosobowej działalności nie oznacza, iż przedsiębiorca może posiadać tylko jeden pojazd.
Wszystko zależy m.in. od jakich tego rozmiarów jest to firma, jaki jest charakter wykonywanej działalności i obszar jej prowadzenia.

Nie ma jednak żadnych wyjątków w ustawie, które określałyby ograniczenia w limicie wydatków na zakup (w tym też eksploatacje) drugiego (i kolejnych) samochodów. Nie istnieją żadne ograniczenia liczbowe i/lub rodzajowe na posiadane pojazdy w przedsiębiorstwie.

Jedynym wyjątkiem mogą być warunki, które należy spełnić. Na przykład przy zakupie kolejnego samochodu musimy wykazać związek przyczynowo-skutkowy zmuszający do zakupu kolejnego samochodu. Tak więc, przy ewentualnym postępowaniu podatkowym, dany przedsiębiorca będzie musiał wykazać zasadność zakupu kolejnych samochodów i przedstawić ich realny związek z osiąganymi przychodami.

Jakie zasadności zakupu wymieniają przedsiębiorcy?

Przede wszystkim przedsiębiorcy interpretują swoją zasadność odmiennym przeznaczeniem danych pojazdów – jeden pojazd służy do spotkań z Klientami (osobowy), inny natomiast do realizacji nowych zleceń (dostawczy). Inni przedsiębiorcy interpretują swoją zasadność, jako zabezpieczenie się na przyszłość – w razie ewentualnych awarii samochodu lub umiejscowienia go w serwisie naprawczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *