Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Dla kogo obowiązkowy odbiór e-faktur?

Już niebawem wejdą w życie nowe przepisy, które spowodują, iż zamawiający będą odbierać faktury w formie elektronicznej. Nowe przepisy zostaną dostosowane do wymogów unijnych.

Po zmianach strona zamawiająca będzie zobowiązana do odbioru faktur w formie elektronicznej – tzw. faktur ustrukturyzowanych, które dają możliwość automatycznego przetwarzania przez systemy informatyczne.

Utworzona ma zostać też specjalna platforma do obiegu tego rodzaju faktur, z której korzystać będą zarówno przedsiębiorcy, jak i jednostki publiczne.

„Dla przedsiębiorców oznacza to skrócenie czasu obsługi transakcji, a w praktyce może pozwolić także na przyspieszenie terminów płatności. Korzystanie z platformy będzie bezpłatne. Przed 1 sierpnia 2019 r. zamawiający nie będzie miał obowiązku przyjmowania  przez platformę  faktur  o wartości poniżej 30 tys. euro”.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Projekt został przyjęty przez rząd 18 września 2018 r.

Nowy wymóg dotyczący e-fakturowania w zamówieniach publicznych ma zacząć obowiązywać 18 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *