Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Czy wysyłanie plików JPK jest bezpieczne?

Przepisy prawa narzucają obowiązek przesyłania plików JPK i to dodatkowo drogą elektroniczną. Dlatego też wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy jest to w ogóle bezpieczne?

Minął rok od kiedy największe przedsiębiorstwa mają za sobą swoje pierwsze wysyłki plików JPK. Dla średnich i małych przedsiębiorców dopiero od stycznia tego roku zaczął się etap wysyłania plików JPK. Na razie minęło zbyt mało czasu, aby przedsiębiorcy czuli się pewnie i bezpiecznie, jednakże nie ma czego się obawiać. Dodatkowo nalezy wspomnieć, iż dane JPK podlegają tajemnicy skarbowej.

Pliki JPK zawierają w sobie na tyle ważne i wrażliwe dane, że muszą być one być przekazywane i przechowywane w sposób bezpieczny, dlatego Ministerstwo Finansów realizuje wszystko z wykorzystaniem zaszyfrowanego klucza publicznego, w którym stosuje się algorytmy kryptograficzne AES i RSA. Dodatkowo MF podkreśla, że deszyfracja pliku możliwa jest tylko w Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów, do czego stosuje się chroniony klucz prywatny MF. Należy również podkreślić, iż systemy JPK przeszły dokładne testy i audyty bezpieczeństw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *