Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Czy trzeba wystawiać fakturę końcową?

Czy trzeba wystawić fakturę końcową? Jest to zależne od paru czynników, które uregulowane są przepisami prawa. Tylko w jednej określonej sytuacji trzeba wystawić fakturę końcową.

Czy fakturę końcową trzeba wystawiać czy też nie? Reguluje to tylko jeden czynnik – czy faktura zaliczkowa obejmowała całość zapłaty czy tylko jej część. W zależności od tego na jaką kwotę opiewa faktura zaliczkowa będzie zależało czy trzeba do niej wystawić fakturę końcową.

Kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba wystawiać fakturę końcową?

W momencie, gdy faktura zaliczkowa była wystawiona w częściowej kwocie zamówienia to należy wystawić fakturę końcową (nie później niż 15. dnia od momentu wydania towaru lub wykonania usługi). Jeżeli jednak faktura zaliczkowa wystawiona została w pełnej kwocie zamówienia to nie ma potrzeby wystawiania faktury końcowej.

Natomiast w sytuacji, gdy sprzedawca wystawił więcej niż tylko jedną fakturę zaliczkową, ale suma wystawionych dokumentów obejmuje całą zapłatę za zamówienie – nie ma obowiązku wystawienia faktury końcowej. Wystarczy, że kilka faktur zaliczkowych dotyczy tylko jednego zlecenia i ostatnia część zapłąty pokrywa już całość zaległej zapłaty.

Nalezy tylko pamiętać, że trzeba wykazać na wydruku otatniej faktury zaliczkowej wszystkie wcześniejsze faktury zaliczkowe wraz z ich numerami i wpłaconymi kwotami. Na końcu musi znajdować się pełna suma wpłąconych zaliczek i musi równać się oczywiście kwocie z zamówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *