Czy mogę odliczyć straty z działalności gospodarczej od dochodu?

technology-791297_640
Według ustawy o PDOF z art. 9 podatnik może obniżyć dochód o wysokość straty ze źródła przychodów (poniesionej w roku podatkowym). Podatnik może tego dokonać w ciągu następujących po sobie 5-ciu latach podatkowych. 

Należy jednak podkreślić, że wysokość obniżenia (z którychkolwiek lat) nie może przekroczyć 50% kwoty straty.

Oznacza to, że podatnik, który w danym roku uzyskał dochód może go obniżyć o 50% straty — jaką poniósł w danym roku. Oczywiście strata może być z kilku lat, jednakże trzeba pamiętać, że nie można odliczyć więcej niż 50% straty za dany rok.

Dla przykładu:

Jeżeli podatnik w roku 2013 poniósł stratę w wysokości 5 000 zł i następnie w 2014 roku poniósł kolejną stratę w wysokości 6 000 zł, to w 2015 roku może od zaliczki na podatek należny odliczyć stratę za 2013 i 2014 rok, ale tylko w połowie!

Tak więc łączna strata z roku 2013 i 2014 wynosi 11 000 zł, ale będzie mógł z niej odliczyć tylko 50%, a więc 5 500 zł. Z roku 2013 odliczy połowę straty, a więc 2 500 zł, natomiast z 2014 roku kolejną połowę, a więc 3 000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *