Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Czy podatnik zwolniony z VAT powinien wysyłać JPK ?

Czy podatnik zwolniony z VAT powinien wysyłać JPK ?

Czy podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT są objęci obowiązkiem wysyłania JPK do Urzędu Skarbowego ? Nie wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą obowiązkowo rozliczać podatek VAT, niektórzy podatnicy mają możliwość skorzystać z przywileju zwolnienia. Przepisy wyróżniają dwa rodzaje zwolnień — zwolnienie przedmiotowe oraz zwolnienie podmiotowe. W celu skorzystania z tych zwolnień należy spełnić pewne warunki.


Kto nie ma obowiązku wysyłania JPK_V7 ?

Podatnicy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie:

  • zwolnienie przedmiotowe art. 43 ust.1 ustawy o VAT — sprzedaż wyłącznie towarów i świadczenie usług zwolnionych od podatku VAT — zwolnienie na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT (m. in. organizacje międzynarodowe realizujące zadania publiczne)
  • zwolnienie podmiotowe (m. in. dla podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł), art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT

Zwolnienie podmiotowe

Podatnicy zwolnieni z VAT ze względu na obrót do 200.000 zł rocznie nie są zobowiązani do przygotowywania plików JPK V7M/K. Natomiast zobowiązani są do prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT w dowolnej formie. Przekroczenie wartości sprzedaży 200.000 zł rocznie zmusza do prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży, a także składania raportów JPK_V7. Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT – zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do kwoty sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W kwestii prowadzenia nowego podmiotu w pierwszym roku limit zwolnienia obliczany jest proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT – zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

Przedsiębiorcy, którzy są już czynnymi podatnikami VAT i chcą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego — mają do tego prawo, natomiast mogą z niego skorzystać dopiero po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracili to prawo lub z niego zrezygnowali. Konieczne jest złożenie wówczas formularza VAT-R w celu aktualizacji danych.

Zwolnienie przedmiotowe

Zwolnienie przedmiotowe zależy od rodzaju prowadzenia działalności, wszystkie rodzaje, które podlegają zwolnieniu zostały wymienione w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, m.in. są to usługi medyczne, usługi zarządzania, usługi transportu sanitarnego, usługi zakwaterowania, oraz usługi edukacyjne itp.

JKP – na żądanie

Podatnicy zwolnieni z VAT nie mają obowiązku przesyłania pliku JPK V7, natomiast w sytuacji wezwania z urzędu, podatnik jest zobowiązany przekazać pozostałe struktury jednolitego pliku kontrolnego: JPK FA, JPK WB, bądź JPK MAG. Plik można wysłać za pomocą profilu zaufanego, certyfikatu elektronicznego, lub przekazać dane za pomocą nośnika np. na płycie CD, bądź pendrive.

Transakcje wewnątrzwspólnotowe, a zwolnienie z podatku VAT

Podatnicy zwolnieni z podatku VAT podmiotowo mają obowiązek rozliczyć podatek w przypadku: WNT, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, importu usług oraz importu towarów. Jeśli u podatnika korzystającego ze zwolnienia wartość transakcji WNT nie przekroczyła 50 tysięcy zł, nie jest on wówczas zobowiązany do rozliczenia takiej transakcji. Natomiast w sytuacji, gdy podatnik korzysta ze zwolnienia z VAT, a wartość przywiezionych z terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE towarów przekroczy w danym roku podatkowym wspomniany wyżej limit, podatnik jest zobowiązany zarejestrować się w US na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT-UE).

Źródła:

  1. https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/podatek-od-towarow-i-uslug-17086198/art-43 (dostęp z dnia 26.10.2021 r.)
  2. https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/pytania-i-odpowiedzi/obowiazek-jpk-vat/ (dostęp z dnia 22.10.2021 r.)
  3. https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/zwolnienia/5172048,Zwolnienie-z-VAT-2021-kto-i-kiedy-moze-z-niego-skorzystac.html (dostęp z dnia 26.10.2021 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *